Kościół

Ormiańskie Święto Objawienia Bożego w Warszawie

Serdecznie zapraszam na uroczystą ormiańską liturgię z okazji Święta Objawienia Bożego połączoną ze wspomnieniem chrztu Jezusa i błogosławieństwem wody:w niedzielę, 7 stycznia, godz. 11.00, w Warszawie, w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14.

Błogosławiąc wodę świętym krzyżem, św. Ewangelią i świętym olejem – myronem, przyzywa się nad nią mocy Ducha Świętego,aby mogła ona czynić domy szczęśliwymi, leczyć chorych, zbawiać dusze, jak też ciała, i była służyła do spełnienia wszystkich potrzeb (modlitwa z błogosławienia wody; dlatego tę wodę bierze się do domu).

6 stycznia liturgia ormiańskokatolicka w Gliwicach (w kościele Świętej Trójcy, godz. 11.00) i we Wrocławiu (w kościele Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1, godz. 16.00).

UWAGA: następna Msza św. ormiańskokatolicka w Warszawie 21 stycznia, godz. 14.00, u oo. Dominikanów, w kościele św. Jacka, ul Freta, połączona z pobłogosławieniem repliki 17.wiecznego epitafium.

By 7 stycznia br było nas jeszcze więcej, załączam zdjęcie z liturgii Objawienia Bożego sprzed roku z kaplicy św. Barbary.

Bóg objawiał się i objawia się w różnoraki sposób. W to święto wspominamy i czcimy objawienie Boga, jakie dokonało się przez:
narodzenie Jezusa w Betlejem; Słowo zamieszkało wśród nas, by pozwolić nam poznać Boga; przybycie pogańskich mędrców ze Wschodu do Betlejem; ten pokłon „Trzech Króli” wskazuje, że Bóg objawia się nie tylko Narodowi Wybranemu, ale całemu światu; chrzest Jezusa w Jordanie.

Zarówno głos Ojca z nieba, jak też zstąpienie Ducha Świętego na  Jezusa w postaci widzialnej, jakby gołębicy, objawiają, kim jest Jezus; to także objawienie, że Bój jest jeden, ale w trzech Osobach (Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.

W to święto na koniec liturgii błogosławi się wodę, podczas której odmawia się m.in. Modlitwę św. Bazylego. Oto jej fragment:
Dziś Syn Boży wchodzi do rzeki Jordan. Wchodząc do niej , oczyszcza wodę i oświeca ludzkość tak, by była ona oczyszczona przez wodę i otrzymała życie w duchu.

Dziś Trójjedyny Boga nam objawił się na ziemi i cały świat jest pełen Jego chwały. Ojciec świadczy z nieba, mówiąc: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”. I Święty Duch zstępuje na niego w postaci gołębicy.

A teraz, Panie, przyjdź do nas przez tego Ducha Świętego, błogosław tę wody, że mogła ona czynić domy szczęśliwymi, leczyć chorych, zbawiać dusze, jak też ciała, i była służyła do spełnienia wszystkich potrzeb. Bo Ty Boże jesteś pełen miłosierdzia, jesteś Bogiem, który miłuje ludzkość.

Niech wszyscy, którzy ulegają złu, odwrócą się od niego. Pozwól nam wzywać Twego wielkiego, uwielbionego i wspaniałego imienia, Panie, i Tobie niech będzie uwielbienie i chwała, Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, teraz i
zawsze i na wieki wieków. Amen

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra