Z zagranicy

Birmańska armia uderza w chrześcijan

Aresztowania księży i wiernych oraz niszczenie należących do kościoła budynków – to tylko niektóre z wydarzeń, których w ostatnich dniach dopuścili się funkcjonariusze birmańskich sił rządowych wobec wyznawców Chrystusa.

– Uderzenie w chrześcijan nie jest niczym niezwykłym w rejonach konfliktów w Birmie – mówi Nawdin Lahpai, redaktor naczelny niezależnej grupy medialnej News Group Kachin.

– Ostatnie incydenty odzwierciedlają stosowaną od dawna politykę decydentów będących wyznawcami buddyzmu, którzy dopuszczają się dyskryminacji chrześcijańskiej mniejszości – uważa dziennikarz, powołując się na wydarzenia sprzed kilku tygodni, gdy żołnierze otworzyli ogień w stronę należących do kościoła budynków. Dodatkowo zatrzymali w areszcie księdza i kilku parafian.

90% mieszkańców Birmy jest buddystami. Jednak szczególnie w regionie Kachin mieszka dużo przedstawicieli mniejszości etnicznych i religijnych. Od dawna toczą one konflikty z rządem, domagając się większej autonomii, a najbardziej radykalne grupy – niepodległości.

Chociaż zamieszkujący objęte walkami tereny chrześcijanie nie mają szczególnych żądań wobec krajowych władz, to często zostają poszkodowani w wyniku toczących się w pobliżu działań wojennych.

Żołnierze sił rządowych regularnie dopuszczają się plądrowania i niszczenia kościołów, a także prześladowań wiernych. Zjawisko to nasiliło się po 2010 roku, kiedy wojsko oddało władze w ręce cywilnego gabinetu, który co prawda jest w większości tworzony przez byłych członków junty, jednak obiecuje demokratyczne reformy kraju. Dlatego separatyści z Kachin chcąc wykorzystać ich słabość pozwalają sobie na wyjątkowo zuchwałe inicjatywy.
Aby uspokoić rebelię, armia zdecydowanie interweniuje na zagrożonych terytoriach, w wyniku czego swoje domy musiało tylko przez ostatnie trzy miesiące opuścić ok. 30 tys. osób.

Chrześcijanom, których świątynie zostały zniszczone, nie pozwala się na postawienie nowych kościołów, ponieważ w kraju obowiązuje prawo zakazujące ekspansji obcych kultur, mogących zagrozić dominującej roli buddyzmu.

Kuba Klimkowicz
Źródło: christianpost.com

fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra