Rodzina

800 tys. Polaków uzależnionych od alkoholu! Sierpień miesiącem trzeźwości

Pomimo, że większość Polaków nie ma problemu alkoholowego, zbyt wielu naszych rodaków jest wyniszczanych przez nadmierną konsumpcje alkoholu. Spośród 38 milionów Polaków ponad 2% populacji czyli prawie 800.000 jest uzależnionych od alkoholu.

 

Z powodu posiadania w rodzinie alkoholika (dziecka lub współmałżonka) cierpi ponad 4% populacji czyli 1,6 mln Polaków. Cierpi też 1,6 mln dzieci. których rodzice są alkoholikami. Dodatkowo 7% Polaków czyli 2,5 mln osób pije ze szkodą dla swojego zdrowia. Ofiarą przemocy ze strony alkoholika pada 2/3 dzieci i 2/3 osób dorosłych spokrewnionych z alkoholikami.

Osoby nadużywające alkoholu o wiele częściej chorują, a ich leczenie jest o wiele droższe i dłuższe, co ogromnie obciąża system opieki zdrowotnej. Alkoholicy częściej chorują na choroby układu trawiennego, krążenia, nerwowego, częściej zapadają na nowotwory i mają urazy.

Problemy zdrowotne związane z konsumpcją alkoholu ma 15% młodych ludzi. W zastraszającym tempie rośnie odsetek dziewcząt nadużywających alkoholu.

Alkoholizm jednego z członków rodzinny jest też powodem kłopotów ze zdrowiem członków rodziny alkoholika. Problem ten dotyka 4 mln Polaków. Członkowie rodzin alkoholików cierpią z powodu schorzeń psychosomatycznych i zaburzeń emocjonalnych wynikłych z przewlekłego stresu, demoralizacji, ubóstwa i braku perspektyw życiowych.

Nieodpowiedzialna konsumpcja alkoholu odpowiada też za dezorganizację pracy i bezrobocie. Prawie 20% Polaków przyznaje się do konsumpcji alkoholu w pracy, co często jest powodem obniżenia efektywności pracy i wypadków przy pracy. Alkoholizm odpowiada też za utratę pracy i w konsekwencji za bezrobocie.

Konsumpcja alkoholu związana jest z przestępstwami. Prawie 1/3 sprawców w czasie łamania prawa była pod wpływem alkoholi, w tym ponad 80% wypadków przemocy w rodzinie spowodowanych było przez sprawców pod wpływem alkoholu.

W niedzielę 27 lipca 2014 w wielu kościołach odczytano Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na miesiąc abstynencji – sierpień.

W swoim liście księża biskupi zwrócili uwagę na szkodliwość reklamy alkoholu demoralizującej głównie młodzież i na nieodpowiedzialność władz samorządowych przyznających koncesje na handel alkoholem, na czym zarabiają zagraniczne koncerny.

Biskupi polscy wezwali wiernych do abstynencji, do tego by sierpień stał się wyrazem niezgody polskich katolików na plagę alkoholizmu.

W swym liście księża biskupi przypomnieli:

"Podczas ciąży nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez matkę może bardzo poważnie zaszkodzić dziecku, zadziałać toksycznie na jego rozwijający się organizm. Im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń. Szkody wyrządzone przez alkohol znane pod nazwą Alkoholowego Zespołu Płodowego (tzw. Zespołu FAS -Fetal Alcohol Syndrome), mają poważne konsekwencje zarówno w sferze fizycznego, jak i psychicznego rozwoju dziecka. FAS jest chorobą nieuleczalną, która trwa do końca życia człowieka, a której można całkowicie uniknąć zachowując abstynencję w okresie oczekiwania na narodziny dziecka".

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

259 komentarzy

259 Komentarzy

 1. Christena

  5 listopada 2017 at 02:51

  thx for the info

 2. nutrition care manual

  3 grudnia 2017 at 14:25

  Healthy Lifestyle is more than consuming as well as working out; it needs an irreversible way of living change. First of all, even more water. Here are pointers to live a healthy diet.

 3. Fashion

  4 grudnia 2017 at 09:51

  Utterly composed subject matter, regards for entropy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra