Kościół

Szwajcaria bez księży?

W Szwajcarii, za kilka lat, może zabraknąć księży. Już dziś statystyczny kapłan pracujący na trenie tego kraju to 65-latek. Wielu, obecnie pracujących w Szwajcarii księży, to już emeryci a inni stoją na jej progu. Z roku na rok sytuacja będzie się pogarszać.

O opinię, w sprawie lokalnego kościoła, szwajcarski episkopat poprosił biegłych, czyli socjologów. Wynikiem ich pracy jest szczegółowy raport na temat stanu tamtejszego duchowieństwa oraz prognozy do roku 2029. Pod koniec miesiąca ma się on ukazać w formie książkowej i stać się podstawą do ogólnokościelnej debaty na temat przyszłości Kościoła, w którym może zabraknąć księży.

Badania przeprowadzone w Szwajcarii pokazały, że sytuacja niemal we wszystkich diecezjach w kraju jest zła. Stosunkowo dobrze ma się tylko włoskojęzyczna diecezja Lugano. Tam średnia wieku księży wynosi 61 lat, a 44 proc. kapłanów jest poniżej 55. roku życia.
 
Arnd Bünker i Roger Husistein, socjolodzy, którzy przeprowadzili badania, zaznaczają, że pod względem sytuacji powołaniowej Kościół katolicki nie jest wyjątkiem. Podzielił on los protestantów, którzy już od dawna borykają się z brakiem pastorów.
 
Wychodząc naprzeciw tej sytuacji, w nadziei, że można jej zapobiec w innych państwach Kongregacja Edukacji Katolickiej wydała dokument „Wskazania duszpasterskie w sprawie budzenia powołań kapłańskich”.

Na potrzebę opracowania dokumentu watykańska dykasteria do spraw seminariów i innych kościelnych instytucji naukowych zwróciła uwagę sześć lat temu. Przygotowywano go w oparciu o szeroką konsultacje oraz materiały nadsyłane przez wszystkie krajowe konferencje episkopatu.

Nowy dokument przedstawiono 5 listopada na zakończenie międzynarodowej konferencji o powołaniach, zorganizowanej w Rzymie w 70-lecie Papieskiego Dzieła Powołań Kapłańskich. Prezentacji dokonał bp Diego Coletti. Ordynariusz Como w północnych Włoszech jest równocześnie członkiem Kongregacja Edukacji Katolickiej. Dokument nie jest jeszcze opublikowany.

Agata Bruchwald
Źródło: radiovaticana.org
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra