Z kraju

Kino Irańskie podbija Polskę!

Polacy mają kolejną okazję zetknąć się ze wspaniałymi filmami z Iranu. Tym razem w Łodzi, gdzie w Muzeum Kinematografii odbędzie się Tydzień Kina Irańskiego. W programie przeglądu – który potrwa od 17 do 23 października – znalazło się siedem fabuł zrealizowanych w latach 2006-2013 przez reżyserów z różnych pokoleń.

 

Irańska kinematografia jest jedną z najlepiej rozwiniętych na Bliskim Wschodzie. Wyróżniają ją scenariusze inspirowane prawdziwymi historiami i nacisk na ludzkie wartości. Środkiem przekazu są tu gesty i emocje, a nie słowa i akcja. Z Iranu pochodzą znani i nagradzani na świecie twórcy
filmowi, m.in.: Asghar Farhadi, Majid Majidi czy Bahman Ghobadi.

Tydzień Kina Irańskiego w Kinematografie zainauguruje pokaz „Grzeszników” – współczesnego thrillera w reżyserii Faramarza Gharibiana. W kolejnych dniach widzowie będą mogli obejrzeć „Słońce, księżyc, ziemia” Aliego Ghavitana, „Prywatne życie pana i pani M.” w reżyserii Rouhollaha Hejaziego i „Zieloną parasolkę” Nassera Refaie’a – opowieść o chłopcu, którego rodzice żyją w separacji.

Zaprezentowane zostaną również takie filmy jak: „Jestem jego żoną” dramat obyczajowy Mostafy Shayesteha, „Śnieg na gorącym blaszanym dachu” Mohammada Hadi Karimiego, kryminał odsłaniający tajemnicze życie znanego poety oraz dramat wojenny „W imię ojca”, reż. Ebrahim Hatamikia.

Wydarzenie w Łodzi jest kolejnym z cyklu współorganizowanym przez Sekcję Kulturalną Ambasady Iranu w Polsce. W czerwcu, Tydzień Kina Irańskiego odbywał się w Warszawie. Obecny na inauguracji Ambasador Iranu Ramin Mehmanparast, wyraził wówczas nadzieję, że działalność kulturalna przyczyni się do zacieśnienia więzów między naszymi narodami.

Warszawiacy coraz częściej mają okazję poznawać irańską kulturę. 28 września w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zabrzmiał zespół Rastak. Kolektyw wykonujący współczesny irański folk, został powołany do życia jako eksperyment muzyczny w 1997 roku. Zespół dąży do zebrania, nagrania i interpretacji tradycyjnej irańskiej muzyki ludowej i przekazania jej dziedzictwa światowej publiczności. Z kolei w październiku mieszkańcy stolicy ponownie mogą zetknąć się z irańską kinematografią. W Staromiejskim Domu Kultury przy Rynku Starego Miasta 2, trwa właśnie Przegląd Filmów Irańskich. Projekcje odbywają się w każdą środę o godzinie 19.00.

 

Warto przypomnieć, że rok 2014 jest rokiem obchodów pięćset czterdziestej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Iranem a Polską. Historia wzajemnych relacji pokazuje jak bardzo nasze narody są sobie bliskie i serdeczne. Kino irańskie, to nie tylko możliwość zetknięcia się ze wspaniałą kulturą, ale także okazja, by odkryć, jak wiele łączy nas z irańskimi emocjami.

 

Agnieszka Piwar

fot.: kadr z filmu „Śnieg na gorącym blaszanym dachu”, reż. Mohammad Hadi Karimi

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra