Kultura i historia

Podrzynali gardła, rąbali siekierami. Zbrodnia UPA w Hurbach

75 lat temu, 2 czerwca 1943 r., sotnie UPA wspomagane przez ukraińskie chłopstwo dokonały rzezi na ludności polskiej zamieszkującej wieś Hurby na Wołyniu. Zamordowano 250 osób.

Tego dnia wieczorem blisko tysiąc Ukraińców otoczyło wieś, w której nie było żadnej zorganizowanej komórki polskiej samoobrony. Napastnicy mordowali za pomocą siekier i bagnetów.

Ofiary były poddawane torturom, podrzynano gardła, kłuto bagnetami, rąbano siekierami na oślep, wyjmowano wnętrzności, odcinano części ciała. Kobiety gwałcono przed zabiciem.

W sumie zamordowano 250 osób. Część zabudowań wsi spalono, liczne ofiary zginęły od ognia. Po zbrodni ocaleli z napadu uciekli do pobliskiego Mizocza.

Kilka dni po rzezi do Hurb przyjechała żandarmeria niemiecka z grupą Polaków, którzy pogrzebali ciała zamordowanych. Pozostałych przy życiu ewakuowano do pobliskich miejscowości.

Pan Bogdan Melcer jako dziecko mieszkał w tej wsi i był świadkiem zbrodni. Z jego wspomnieniami można zapoznać się pod linkiem: http://prawy.pl/3456-bogdan-melcer-swiadek-zbrodni-upa-zywcem-wrzucili-dzieci-za-nogi-do-ognia.

Świadkiem napaści była też 6-letnia Irena Ostaszewska, która przeżyła ucieczkę. Jej mrożącą krew w żyłach relację z tragedii można znaleźć pod adresem: http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/hurby.html.

Źródła: Grzegorz Motyka, „Ukraińska partyzantka 1942-1960”, Warszawa 2006 Wyd. Instytut Studiów Politycznych PAN, Oficyna Wydawnicza „Rytm”
Władysław Siemaszko, Ewa Siemaszko, „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”, Warszawa 2000, Wydawnictwo „von Borowiecky”

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. michu

  2 czerwca 2018 at 08:26

  Czy coś z tych zbrodni inspirowanych przez Niemców, na terenie wówczas przez nich okupowanym, wyniknie dla Polaków (wiele się teraz mówi o różnych mnieniach odszkodowaniach itp.), zwłaszcza w związku z panoszącym się w obecnych czasach agresywnym antypolonizmem?

  • Wołyń1943

   2 czerwca 2018 at 13:20

   Zbrodni dopuścili się Ukraińcy! Próba przenoszenia odpowiedzialności na Niemców jest bezzasadna! Wybielanie ukraińskich ludobójców urąga pamięci ofiar!

  • Tomek

   2 czerwca 2018 at 14:09

   Oczywiście, gdyby Niemcy na Polskę nie napadły, to Wołynia by nie było. Oczywiście, Niemcy początkowo wspierali OUN i uzbroili ukraińską policję, ćwicząc ją w mordowaniu przy okazji zbrodni na Żydach (umiejętności te dezerterzy z tej policji, którzy zasilili szeregi UPA, wykorzystali potem przeciw Polakom), jednak mówienie o inspirowaniu rzezi wołyńskiej przez nich to pojęcie za daleko. Decyzje o rzezi podjęło bezpośrednio kierownictwo UPA na Wołyniu. Jeśli już, to mówi się czasem o inspirowaniu tego w jakimś zakresie przez Sowietów, ale jest to teza kontrowersyjna i dowodów na to brak.

   • utylizować banderowska swołocz

    5 czerwca 2018 at 18:04

    ty jebana kurawo ukraińska , wypierdalaj swołocz z Polski

  • MacGregor

   6 czerwca 2018 at 10:49

   Niemcy są tylko o tyle winne, że jako okupant administrowały tym terenem, ale same mordy to dzieło banderowców i ich ideologii

 2. polacy, kurwy, pijacy

  2 czerwca 2018 at 11:35

  Po co z tego robić wielkie halo, przecież to tylko polacy.

  • Molly

   3 czerwca 2018 at 18:51

   a ty sam kim jesteś? Ludzka żywa padlino

  • ProPatria

   5 czerwca 2018 at 13:26

   Bardzo dobrze, że wy żebrający o pomoc nie kryjecie swoich morderczych zapędów i wrogości wobec Polaków. Już niedługo wszyscy zobaczą waszą obłudę, fałsz, pociąg do lewych interesów, grabieży, bestialskich mordów na niewinnych i bezbronnych. Wybijacie argumenty nawet najbardziej zagorzałym giedroyciowcom. Co robisz w moim kraju ??? Dlaczego uciekasz przed obroną swojego przeżartego korupcją, chaosem, brudem i syfem banderlandu ??? Czyżby dlatego, że tam trzeba walczyć z mężczyznami, a upaińcy jak pokazuje historia swoją odwagę wykazują bestialsko torturując niewinne niemowlęta, dzieci, kobiety, starców. Najlepszym przykładem jest ich jakże „bohaterskie” oddanie bez walki Krymu. Nie obrażaj więc Naszej szlachetnej nacji żebrając w naszym pięknym, kraju i kalając go swoją obecnością. Nie pasuje – na stepy, tam wasze miejsce.

   • polacy, kurwy, pijacy

    5 czerwca 2018 at 15:53

    A srasz?

    • ProPatria

     5 czerwca 2018 at 16:50

     Zwracam się z prośbą do szanownej Redakcji portalu prawy.pl o namierzenie IP wyzywającego Naród polski banderowca. Myślę, że sprawa sądowa i dożywotnie wydalenie z Polski pozwoli mu 4 razy się zastanowić gdy będzie chciał następnym razem obrazić Nasz kraj i obywateli.

 3. Gniewko

  2 czerwca 2018 at 16:09

  Tylko, że o tych ofiarach o tych Polakach, Kresowianach, nie chce pamięać ani łupi pis, nie chce też pamiętać probanderowska oPOzycja, wraz ze Schetyną i Siemoniukiem, Wujcem i Frasyniukiem i innymi ukradlińcami, tfu na tych okrągłostołowców. Same żydziochy albo ukry i komuchy.

 4. lendzian

  3 czerwca 2018 at 18:53

  Do kogo i o co tak „pije” dzisiaj w Przemyślu ten mówca z „religijnoj chody”?
  Czy to czasem nie o ludobójców z Genocidum Atrox mu chodzi?

  ” Ми хочемо, щоб ніхто і ніколи не вказував нам, яку історію писати і яких героїв шанувати.”

  https://zaxid.net/nepodalik_peremishlya_vshanuvali_pamyat_zagiblih_voyiniv_uga_ta_unr_n1458203

 5. jaro7

  3 czerwca 2018 at 18:59

  I teraz to odradzające się g…o wspiera polskojęzyczny nierząd,jak i wspiera kolejne antypolskie państewko litwe kosztem mieszkających tam Polaków.Wspierają jak wiadomo jeszcze jedną antypolska nacje czyli ..zydów.

 6. Pingback: wuit54ynmet9c8netv85cv3ev5e5

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra