Z kraju

Morawiecki senior przeciwko zakazowi hodowli zwierząt futerkowych

Po tym jak wicepremier Jarosław Gowin, wicemarszałek senatu Maria Koc czy przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa dr Jarosław Sachajko wypowiedzieli się krytycznie o idei bezwzględnego zamknięcia wszystkich ferm zwierząt futerkowych w Polsce (projekt ekologów firmowany przez wegetarianina z PiS, Krzysztofa Czabańskiego), głos zabrał także ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, poseł Kornel Morawiecki.

W ramach ugrupowania Wolni i Solidarni zasłużony działacz „Solidarności” wymienił argumenty, dla których – jego zdaniem – należy odrzucić procedowaną w sejmie nowelizację ustawy o ochronie zwierząt.

Przytaczamy całe stanowisko z 6 czerwca br. „Wolni i Solidarni” podpisane przez Kornela Morawieckiego:

Stanowisko Wolni i Solidarni w sprawie planowanego zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Obecnie w Sejmie trwają prace legislacyjne nad projektami Ustaw, które mają na celu doprowadzenie do likwidacji hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

W opinii Wolni i Solidarni wspomniane Ustawy, będą miały negatywne skutki dla gospodarki narodowej ponieważ branża zapewnia pracę około 10.000 osób bezpośrednio zatrudnionych na fermach i około 40.000 osób z branż powiązanych.

Łączna wartość eksportu polskich skór futerkowych w 2016 roku wynosiła 300 mln EUR.

Działalność branży hodowli zwierząt futerkowych jest ściśle związana z produkcją drobiu- odpady drobiowe są sprzedawane fermom zwierząt futerkowych, co czyni produkcję drobiu bardziej rentowną. Szacuje się, że delegalizacja branży hodowli zwierząt futerkowych wywoła na polskim rynku, w sposób bezpośredni, około 10% podwyżkę cen drobiu i ryb.

Beneficjentami wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce będą branża utylizacyjna zdominowana przez zagraniczne koncerny oraz producenci drobiu i skór futerkowych w innych krajach Europejskich.

Hodowcy zwierząt futerkowych obciążeniu są wysokimi kredytami inwestycyjnymi, zakaz hodowli może spowodować falę niewypłacalności i bankructw.

Do tej pory tylko cztery kraje Europejskie wprowadziły całkowity zakaz hodowli zwierząt futerkowych. We wszystkich tych krajach hodowle nie miały jednak żadnego znaczenia dla lokalnej gospodarki (Wielka Brytania, Austria, Słowenia i Chorwacja posiadały łącznie zaledwie kilkanaście ferm).

Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce posiada niemal 100-letnią tradycję. Blisko 95% ferm hodowlanych zwierząt futerkowych ma 100% polskiego kapitału.

Wolni i Solidarni są za swobodą prowadzenia działalności gospodarczej, uważamy, że ingerencja Państwa powinna występować wyłącznie w sektorach, gdzie leżą jej strategiczne interesy.

_______________________________
Przewodniczący Wolni i Solidarni
Kornel Morawiecki

Fot. Facebook  WP wiadomości

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

31 komentarzy

31 Komentarzy

 1. michu

  21 czerwca 2018 at 17:22

  To jest zapewne i tak uzgodnione poza Polską. Ta hodowla jest opłacalna, Polacy w niej przodują, dlatego pewnie będzie musiał być zlikwidowana, pretekst się znajdzie. Tu co najwyżej niektórzy mogą grać w dobrego i złego policjanta :).

  • frate

   21 czerwca 2018 at 19:15

   Brawo Kornel!!! Wreszcie powiedziałeś coś mądrego!!! Budujmy swoją dumę narodową na wielowiekowej tradycji, choćby to miała być hodowla zwierząt futerkowych, a nie na dorosłych facetach w kalesonach biegających za gumowym kaloszem, którzy i tak na końcu zostaną wykiwani przez żydków, w zdominowanych przez nich fifach czy tam innych syfach!!!

  • GG.

   21 czerwca 2018 at 19:35

   Kornel Morawiecki – kolejny fałszywy idol środowisk katolickich http://prawy.pl/11798-kornel-morawiecki-kolejny-falszywy-idol-srodowisk-katolickich/
   .
   .

   • GG.

    21 czerwca 2018 at 20:19

    Kornel Morawiecki miał jednak PERSONALISTYCZNE ODRUCHY:
    .
    „Nazwijmy wreszcie rzecz po imieniu. Na Ukrainie trwa pożar pobratymczej wojny, która toczy i zatruwa ukraińską krew. Czyje interesy, jakie racje do tego doprowadziły? Rosjanie zbroją separatystów. KTO ZBROI KIJÓW?
    .
    W czerwcu [2014] na Wrocław Global Forum, spotkałem znajomego, WPŁYWOWEGO AMERYKANINA. Rozmawialiśmy o Ukrainie. Powiedział wówczas: „ZWYCIĘŻYMY, ALE BĘDZIE DUŻO ZABITYCH”. SPYTAŁEM: ILU? POWIEDZIAŁ: 500 TYSIĘCY. Ta porażająca dla mnie liczba przerwała naszą wymianę zdań.
    .
    Trzeba rozmawiać
    .
    W połowie lutego [2014] na tych łamach pisałem: „Teraz cały polski dyplomatyczny i medialny przekaz powinien być skoncentrowany na uchronieniu Ukrainy przed wojną domową. Tylko wspólne rozmowy mogą uratować Ukrainę przed wielkim nieszczęściem. Przy jednym stole siąść powinni reprezentanci Wiktora Janukowycza, opozycji i szeroko pojętego Majdanu; Rosji, Polski i Europy – razem z nimi siąść powinni ukraińscy oligarchowie i generałowie. I wspólnie, z błogosławieństwem Cerkwi SZUKAĆ POKOJOWEGO, SOLIDARNEGO ROZWIĄZANIA. Na dziś i na jutro. Takie rozwiązanie leży w dalekosiężnym interesie Polski”.
    .
    Niestety wypadki potoczyły się inaczej. Potoczyły się źle.”
    .
    Źródło: Czołgi na Donieck – Kornel Morawiecki http://nowa.gazetaobywatelska.info/materials/554b94f8eef861852eba9359 (26.07.2014).
    .
    .

    • zbyszek

     22 czerwca 2018 at 06:25

     Troche mnie to rozbawilo, bo mnie znajomy zlodziejaszek z Uk pedziol, powiedziol, ze my tych ze wschodu w ogole nie znamy i Uk dzielac sie bedzie nadal soba i sie podzieli i tak sie stalo a jemu to olewaju.

     Mowil ze wschodnia jest uprzemyslowiona a przemysl np weglowy pasuje do Rosji a nie do UE – mowi, tak jak u was a wiec nie maja zamiarow zginac za paciorki.

  • GG.

   22 czerwca 2018 at 14:21

   UWAGA !
   .
   Ta dobra praktyka powinna być niezwłocznie rozciągnięta na wszystkie firmy i instytucje w Polsce:
   .
   RZĄD ŚCIĄŁ PENSJE W PEKAO. PREZES MA ZARABIAĆ 70 TYS. ZŁ ZAMIAST 160 TYS. ZŁ https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/rzad-scial-pensje-w-pekao-prezes-ma-zarabiac-70-tys-zl-zamiast-160-tys-zl/r9fg6sj (22.06.2018).
   .
   „Na czwartkowym walnym zgromadzeniu akcjonariusze banku [Pekao], kontrolowanego przez państwowe PZU, zagłosowali za zmianą zasad wynagrodzenia zarządu – informuje gazeta [„Puls Biznesu”]. Członkowie zarządu będą teraz podlegać takim samym zasadom wynagradzania, jak inne spółki z portfela skarbu państwa.
   .
   Wynagrodzenie stałe będzie się mieścić w przedziale OD SIEDMIOKROTNOŚCI DO PIĘTNASTOKROTNOŚCI przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (w pierwszym kwartale 2018 r. wyniosło 4.699,96 zł [brutto]). Do tego będzie można doliczyć drugie tyle, w formie premii (części zmiennej). Premia będzie przysługiwała wtedy, kiedy zarząd spełni cele zarządcze (…)
   .
   w tej chwili MIESIĘCZNA PENSJA prezesa Pekao Michała Krupińskiego wynosi ok. 160 tys. zł, a pensje pozostałych członków zarządu to 80-100 tys. zł. To więcej, niż przewidują przyjęte w czwartek zapisy, a także więcej niż wynosi miesięczne uposażenie innych prezesów państwowych firm (ok. 70 tys. zł części stałej).”
   .
   Przeliczamy (brutto):
   .
   160.000 PLN = 37.080 EUR
   .
   100.000 PLN = 23.175 EUR
   .
   70.000 PLN = 16.222 EUR
   .
   4.700 PLN = 1.089 EUR
   .
   2.500 PLN = 579 EUR – dominanta przybliżona (bo „Najczęściej wypłacana pensja (dominanta) w październiku 2016 r. wyniosła 2.074 zł brutto, czyli ok. 1,5 tys. zł na rękę”, a następne badanie GUS przeprowadzi dopiero w X 2018, a raport ogłosi w 2019 r.).
   .
   Wynik:
   .
   Prezes Pekao zarabia teraz 64 RAZY WIĘCEJ NA MIESIĄC, niż normalny OKRADANY przez pracodawców Polak-Słowianin, a po obniżce pensji przez rząd prezes będzie zarabiał 28 razy więcej.
   .
   Oczywiście – jeżeli tej DOBREJ INICJATYWIE nie ukręcą po drodze łba, bowiem „głosowanie akcjonariuszy nie oznacza jeszcze automatycznej obniżki pensji – sprawą musi się teraz zająć rada nadzorcza i przygotować np. aneks do kontraktów menedżerskich.”
   .
   W każdym razie kierunek jest słuszny: TO RZĄD POWINIEN USTALAĆ W CAŁYM KRAJU PENSJE (stawki wynagrodzeń) DLA WSZYSTKICH TYPÓW STANOWISK PRACY WE WSZYSTKICH FIRMACH (bez względu na rodzaj własności).
   .
   .

 2. Ateista

  21 czerwca 2018 at 18:07

  Wybrali postępowanie zgodne z nauczaniem kościoła i nie uzasadniają łamania przykazań Bożych chciwością jak autor tego „opracowania”, które śmierdzi lobbingiem!

 3. Miszcz Yoda

  21 czerwca 2018 at 18:08

  Zamknąć cię, stary kurwiarzu, w klatce 1x1m i karmić odpadkami! Od razu przestałbyś pier***lić, jak potłuczony…

  • Marian

   21 czerwca 2018 at 19:07

   Krótko, a jaki głęboki sens. 😉

  • Yt

   21 czerwca 2018 at 19:13

  • zbyszek

   21 czerwca 2018 at 19:42

   W tym przypadku oplacalnosc warazliwosci jest dobra, ma dobra cene gdyz walcza, aby stwaiac w kazdym miesci spalarnie smieci, ale tych smieci nie ma.

 4. finka

  21 czerwca 2018 at 18:36

  To oczywiste, że b.dochodowa część gospodarki ma być zlikwidowana w interesie niemieckich firm utylizacyjnych i duńskich ferm futerkowców. Niektórzy już przenieśli się na Ukrainę, gdzie standardy hodowli to dno i tam zwierzęta pewnie nie będą według Animalsów cierpieć nie będą. Następne chcą wykończyć ci pseudo obrońcy zwierząt fermy kurczaków w Polsce już dostali gigantyczna kasę na to. Jest film z ukrytej kamery jak pani z „otwartych klatek” mówi o tym kto i za co im daje kasę i jak sprawę wykończenia polskich hodowcó załatwić. A najlepiej zajrzyjcie tu https://wsensie.pl/reportaze/28663-ciemna-strona-animalsow-co-organizacje-prozwierzece-chca-przed-toba-ukryc

  • Bobik

   22 czerwca 2018 at 10:01

   Też uważam, że trzeba wykończyć taśmową produkcję kurczaków w Polsce.
   Tam warunki są jeszcze gorsze niż na fermach futerkowych.
   Inaczej, jak nie ma otwartego, niezadaszonego wybiegu z przynajmniej 2m2 na kurczaka to hodowla powinna być na mocy odpowiedniej ustawy zlikwidowana. Import taśmowo produkowanych kurczaków i przetworów z nich również powinien być ustawowo zabroniony.

   I niech kosztują 5 razy drożej. Przynajmniej mięso będzie smaczne.

 5. Vxyx

  21 czerwca 2018 at 18:43

  Oczywiscie,ze KMorawiecki ma 100% racji.Zamkniecie chlewy i obory, tylko swojego Folwarku Zwierzecego a’la Orwell jakos zamknac nie mozecie.Stale te same bezfuterkowce?
  Cenzura zelzala od wczoraj?

 6. Vxyx

  21 czerwca 2018 at 19:05

  Z obor prosto na uboj rytualny, na barbarzynskie podciecie gardel bydlu bez ogluszania, bo duze ssaki, co? Nie cierpia?! Obludnicy zaklamani, jestescie nentalnie rodem z pieczar starozytnosci.Polska to kraj cywilizowany, a nie pieczary.Kota by ktos tak zabil ,to by poszedl nawet do kicia!Panie prezesie!

  • Ateista

   22 czerwca 2018 at 00:17

   Dobrze, że mądrzejecie katolicy. Religia czy sekta z bliskiego wschodu nie może usprawiedliwiać zwyrodniałych zachowań. Tymczasem Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej – „praktyka ta nie musi stać w sprzeczności z zasadą humanitarnego traktowania zwierząt”. Jak dla mnie to patologia.

 7. wolność

  21 czerwca 2018 at 19:21

  Szkoda, że nie zapowiedzieli tego chorego pomysłu PRZED wyborami POPIS-we q()wy.
  Przyjaciele sierżanta Danielsa.

 8. Soroka

  21 czerwca 2018 at 19:36

  Stary musiał kiblować pod ruskim butem. Młody został wyszkolony w szkołach będącymi fabrykami poganiaczy dla wielkich posiadaczy i jest oderwany od rzeczywistości, a poza tym jest powiązany.
  Ciekawe jak daleko ludzkość da się zaprowadzić w kierunku całkowitego upadku, czy aż do samego upadku?
  Filozofowie chłopscy to rozumieją, a filozofowie blokerscy i jajogłowi nie wiedzą nawet co to jest prawda.

  • zbyszek

   21 czerwca 2018 at 20:12

   Nie marwilbym sie o ludzkosc – Polska nizadlugo bedzie miala w UE najwieksza emigracje i najwieksze zageszczenie w mieszkaniach a ludnosc najnizsze zarobki z powodu kosztow.

 9. Tomasz

  21 czerwca 2018 at 20:23

  Soroka miłośnik banderowskiej Ukrainy zwolennik neo-marksistowskiego zrównoważonego rozwoju Agenda 2020 całkowity zakaz hodowli zwierząt zabijanie dzieci poczętych.Na całkowitym zakazie hodowli zwierząt w Polsce zyska Federacja Rosyjska i Niemcy.Nie wiedziałem że jesteś eko-faszystąś?

  • Soroka

   21 czerwca 2018 at 20:52

   Tomaszowi zaczyna odbijać?
   A mówiłem: Unikać promieniowania reliktowego!

 10. Tomasz

  21 czerwca 2018 at 21:44

  Soroka tobie czacha dymi od banderowskiej Ukrainy „BANDERA TO DZIWKA HITLERA

 11. Tomasz

  21 czerwca 2018 at 21:49

  A Miscz Yoda posługuje się językiem pijaków z meliny widocznie jest to język środowisk lewicowych

 12. Vxyx

  21 czerwca 2018 at 23:39

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-p-muller-punkt-glosowania-nad-konstytucja-dla-nauki-jest-juz-wpisany-do-planu-obrad/
  Ciszej, panowie.Tak sie nie godzi.;(
  Walczylam z chorym projektem Gowina dot.zmian w szkolnictwie wyzsxym tu na portalu i ,o dziwo,twardy punkt programu,a wg mnie nr 1 ,zostal zmieniony 😉 Rada Uczelni nie beda rzadzic politycy czy biznesmeni”” „”, bo jednak beda w mniejszosci.Radosc prawdziwa,a w ogole po co oni tam?! Nie powinni miec prawa glosowania, bo z jakiej racji? Jednak to mniej wazne.Najwazniejsze, ze ogon nie bedzie rzadzil psem, czy ludzie z ulicy uczelniami.Dwa lata o to walczyli i tego postulatu nie zalatwili.Moze Gowin sie ugial, bo lata poczytac sobie na prawy pl buhaha…;)

 13. Ateista

  22 czerwca 2018 at 00:10

  Apel dla zwyroli żyjących z torturowania i znęcania się nad zwierzętami – ZAJMIJCIE SIĘ UCZCIWĄ PRACĄ.
  Zupełnie mi nie żal tej części „gospodarki” niech plajtuje w całości. My nie mamy tak na prawdę z tego żadnego zysku, lobbyści skończcie rżnąć głupa.

 14. zbyszek

  22 czerwca 2018 at 06:35

  Dla mnie tez utrudnienim likwidacji tych ferm jest 100 letnia tradycja a nawet wczesniejsza pozwalajaca przezyc wiekszosci ludnosci.

  Likwidacja w Polsce jest walka z polskimi tradycjami walki o przetrwanie tak jak teraz. Ta proba likwidacji swiadczy o walce z naszymi tradycjami przetrwania – tak samo jak odciecie nas od handlu z Rosjanami – bylibysmy posrednikiem i razem byloby lzej.

  Teraz jest gorzej niz za komuny, gdyz nawet gierek nie odwazyl sie wprost atakowac spoldzielczosci, gdyz wiedzila, ze po jej likwidacji musza dostarczyc wszystko z zewnatrz a to jest niemozliwe np mieszkania dla rodzin opuszczajacych wies.

  Likwidacja 10 tys stanowisk bezposredniej produkcji powodowalaby potrzebe 100 tys mieszkan dla rodzin i 100 tys miejsc pracy pozwalajacych utrzymac te mieszkania (wynajme najmniejszego to dzisiaj 1400 zl miesiecznie.

  • zbyszek

   22 czerwca 2018 at 06:38

   Tradycja jest emigracja spod okupacji a wiec walka z tradycjami jest beznadziejna i wynika tylko z glupoty rzadzacych – tylko z glupoty i chciwosci.

 15. Vxyx

  22 czerwca 2018 at 09:23

  Zbyszek.A gdzue tam „tylko”…To zdrada swiadoma /z jakiej przyczyny?/polskich ibteresow narodowych.

  • zbyszek

   22 czerwca 2018 at 09:32

   Nie maja swiadomosci zdrady ani walki z naszymi wspolnymi interesami a wiec glupota powszechna.

   Glupote mozna eliminowac i zostanie zdrada – wywlaszczenia a tak sie ciesza ze wprowadzli te przypisy.

   Glupota ma krotkie rece.

 16. zbyszek

  23 czerwca 2018 at 05:08

  jednak tradycja jest najwazniejsza, gdyz hodowac i na tym zarobic nie jest jednak latwo a kupcow np tradycje zydowskie jarmulki nikt nie powstrzyma.

  Wlasnie najlatwiej uderzyc w hodowcow, ale skutki odczuja takze hondlowcy i uzytkownicy.

  Wskutek jakis nowych hodowli w innych krajach bedzie taki, ze wiecej zwierzat w gorszych warunkach bez tradycji wlasnie ucierpi i to bardzo.

  Zabijanie dobrych tradycji pana Kaczynskiego powinno calkowicie odsunac od wladzy, bo jej juz nie ma.

  Zadarl z tradycja a wprowadza jakies inne.

 17. Pingback: c3j8vb5w4dxctv36cxct5x4wd

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra