Kultura i historia

Zenon Narojek – ONR-owiec zgilotynowany przez Niemców

Takie biogramy jak ten są rzadko publikowane, a antynazistowska działalność członków Obozu Narodowego-Radykalnego, znienawidzonego zarówno przez PRL, jak i III RP, jest dziś przemilczana. Swoją postawą Zenon Narojek wypełnił hasło: „Życie i śmierć dla Narodu”. Dziś mija 75 lat od jego śmierci.

Zenon Narojek urodził się 22 grudnia 1920 r. w Warszawie w rodzinie przedsiębiorcy budowlanego. Po ukończeniu jednego ze stołecznych gimnazjów w 1938 r., przez pewien czas pracował jak robotnik, następnie rozpoczął naukę w Szkole Morskiej w Gdyni. Tam po raz pierwszy zetknął się z ruchem narodowym, wstępując w szeregi Obozu Narodowo-Radykalnego.

Podczas okupacji niemieckiej przebywał w Warszawie, wiosną 1940 r. został zaprzysiężony do Związku Jaszczurczego. Początkowo wchodził w skład tzw. Grupy Pomorskiej skupiającej wysiedleńców i uciekinierów z Pomorza. Od maja do listopada 1941 r. pracował w drukarni tajnej gazetki „Szaniec”.

W grudniu 1941 r. został skierowany do pracy w wywiadzie, gdzie pełnił funkcję łącznika między Wybrzeżem Gdańskim a Warszawą, posługując się fałszywymi dokumentami na nazwisko „Zenon Nawrocki”. Informacje przez niego zbierane dotyczyły floty wojennej i handlowej, m.in. pancernika „Tirpitz”, a także sytuacji w stoczniach Wybrzeża Gdańskiego. Meldunki dotyczyły też strat niemieckiej marynarki wojennej oraz spraw związanych z lotnictwem.

Zenon Narojek został aresztowany w kwietniu 1942 r. w Warszawie, następnie został przewieziony do więzienia Alte Moabit w Berlinie. Pierwsza rozprawa przeciwko niemu odbyła się przed Sądem Wojennym Rzeszy w październiku 1942 r., dwa miesiące później zapadł jedyny możliwy wyrok – kara śmierci.

20 lipca 1943 r. Zenon Narojek został zgilotynowany w więzieniu w Magdeburgu. W chwili śmierci miał niespełna 23 lata.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. WiN

    21 lipca 2018 at 16:16

    Jestem ciekawy który lewak z dzisiejszych ,,obrońców”demokracji byłby gotów do takich poświęceń.

  2. Senator

    21 lipca 2018 at 20:05

    +RIP+

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra