Kościół

Coraz mniej polskich parafii w Detroit

Archidiecezja Detroit przez najbliższe 5 lat zamierza zmniejszyć o 48 liczbę działających w niej parafii. Większość z przeznaczonych do likwidacji parafii została założonych przez Polaków i Włochów. Zazwyczaj kapłanami pełniącymi w nich posługę, są księża właśnie z tych krajów.

Zamknięta ma zostać m.in. parafia św. Floriana oraz działająca przy niej szkoła, założona przez Polaków przybyłych do Ameryki ponad 100 lat temu. W miarę rozwoju przemysłu samochodowego w Detroit, w połowie XX wieku, w mieście pojawiało się coraz więcej migrantów z naszego kraju, co skutkowało również budową nowych kościołów.

Obecnie archidiecezja liczy 270 parafii. Arcybiskup Allen Vigneron przedstawił jednak plan, według którego przez najbliższe 5 lat zamknięte zostanie 9 z nich, a do 2021 roku kolejne 39. Drastycznie ma zostać także zmniejszona liczba 293 pracujących w nich dziś księży, których za dekadę będzie o jedną trzecią mniej. Katolicy zamieszkujący Detroit już teraz często chcąc uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych, są zmuszeni do dalekich podróży, nawet do sąsiednich stanów.

Ostatnią wielką redukcję parafii w Detroit przeprowadził w 1989 roku kardynał Edmund Szoka, gdy zamknięto 30 z nich.

Kuba Klimkowicz
Źródło: Spero News
Na zdjęciu: Kościół św. Floriana w Hamtramck w stanie Michigan, fot. Wikimedia Commons/Andrew Jameson

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra