Kościół

Wspomnienie Sługi Bożego ks. Józefa Mańkowskiego

Oddany duszpasterz, założyciel Akcji Katolickiej. We wrześniu 1939 r. służył na froncie jako kapelan wojskowy. Mimo ostrzeżeń wrócił do swojej parafii, twierdząc, że „Bóg i przełożeni wyznaczyli mu inne zadanie”. Został rozstrzelany 9 listopada 1939 r. w zbiorowej egzekucji w Dolinie Śmierci koło Chojnic.

Józef Mańkowski urodził się 29 czerwca 1895 r. w Wielkim Komorsku na Kujawach. Pochodził z wielodzietnej rodziny chłopskiej, wychowywany był w duchu patriotyzmu i religijności. Jego wujem był Alfons Mańkowski – historyk Kościoła katolickiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, więziony w obozie koncentracyjnym w Stutthofie.

W 1905 r. rozpoczął naukę w Collegium Marianum w Pelplinie. Kontynuował ją w gimnazjum w Grudziądzu, a następnie w Chełmie, gdzie w 1914 r. zdał maturę. Tam też należał do tajnego Towarzystwa Tomasza Zana.

W czasie I wojny światowej został powołany do wojska, z frontu wrócił ranny. W 1919 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1923 r. Miejscem jego pierwszej posługi był wikariat we wsi Gruta.

W 1927 r. został przeniesiony do Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu, a cztery lata później objął probostwo w Nowej Cerkwi, gdzie zaangażował się w działalność Akcji Katolickiej. Prowadził akcje charytatywne dla ubogich i bezrobotnych, był też organizatorem pielgrzymek i wycieczek.

W sierpniu 1939 r. został powołany na kapelana Wojska Polskiego do Włocławka. Do parafii powrócił pod koniec kampanii wrześniowej. Aresztowany przez gestapo w październiku 1939 r., został rozstrzelany 9 listopada wraz z innymi kapłanami w majątku Igły koło Chojnic, miejscu nazwanym po wojnie „Doliną Śmierci”. Po ekshumacji w 1945 r. trumna ze szczątkami spoczęła obok kościoła pod krzyżem misyjnym.

Ks. Józef Mańkowski jest jednym z 122 Sług Bożych, drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej, których proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 r.

Źródło i fot.: historiachojnic.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra