Kościół

Święto Młodzianków Męczenników

28 grudnia w Kościele katolickim wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników, czyli ofiary rzezi dokonanej przez Heroda w Betlejem. To doskonała okazja aby przypominać o obronie poczętego życia.

W Betlejem na rozkaz króla Heroda mordowano dwuletnich i młodszych chłopców. Św. Ireneusz, św. Cyprian, św. Augustyn i inni ojcowie Kościoła nadali im tytuł męczenników.

Kult Św. Młodzianków datuje się od I wieku po narodzeniu Chrystusa. W Kościele Zachodnim Msza święta jest w tym dniu celebrowana – tak jak Msze święte Wielkiego Postu – bez radosnych śpiewów.

O św. młodziankach dowiadujemy się z Ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 1-16). Dekret śmierci niemowląt wydał Herod Wielki, król żydowski, kiedy dowiedział się od Magów, że narodził się Mesjasz – oczekiwany przez naród żydowski. Próba zabicia nowonarodzonego wynikała z obawy, by Jezus może odebrać mu i jego potomkom panowanie.

W czasach panowania Heroda funkcjonowało przekonanie, że wszystko w państwie jest własnością władcy. Tyczyło się to także ludzi, nad którymi miał prawo życia i śmierci. Jeśli mu stali na przeszkodzie, zagrażając jego życiu lub panowaniu, mógł bez skrupułów, w sposób gwałtowny się ich pozbyć. Potwierdzenie, że Herod był wyjątkowo ambitny, chciwy władzy i podejrzliwy odnajdujemy w historii. Herod do tronu doszedł po trupach i tylko dzięki terrorowi utrzymywał się u władzy.

W związku ze wspomnieniem Św. Młodzianków apel wystosowała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Czytamy w nim:

"Wspomnienie o mordzie dokonanym przez Heroda, przypomina o wielkim problemie współczesnego świata – braku szacunku dla ludzkiego życia, którego przejawami są aborcja, stosowanie środków poronnych, in-vitro, czy eutanazja. Święto to jest szczególną okazją do refleksji, modlitwy ekspiacyjnej i zadośćuczynienia za występki przeciw ludzkiemu życiu. To także dzień, w którym warto zastanowić się nad wyjątkowym darem, jakim zostaliśmy obdarzeni – życiem naszym i naszych bliźnich. Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym dniu w wielu miejscach w Polsce odprawiane będą Msze święte w intencji rodziny i poszanowania ludzkiego życia, podczas których wiele osób podejmie przyrzeczenie duchowej adopcji dzieci poczętych. Po Mszach świętych wyruszą procesje ze świecami w obronie życia.”

W piśmie obrońcy życia apelują o zaangażowanie się w lokalne inicjatywy tam, gdzie tradycja obchodów tego Święta już istnieje. Jak również o inspirowanie i organizowanie obchodów tego święta tam, gdzie tradycji takiej jeszcze nie ma.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia przypomina, że „w naszej Ojczyźnie po II wojnie światowej zabito ponad 25 milionów nienarodzonych dzieci. W skali całego świata zabito ponad miliard nienarodzonych dzieci. Nadal każdego dnia ginie w skali globu 120 – 140 tysięcy nienarodzonych dzieci”.

Te dane nie powinny jednak zniechęcać nas do walki na rzecz obrony życia. „Świadomość ogromu dokonanych zbrodni poraża. Nie możemy jednak tracić nadziei. Święta s. Faustyna przypomina nam o niezmierzonym Miłosierdziu Bożym. Trzeba naszej wiary i ufności w przebaczającą moc Miłosiernego Boga – obrońcy życia zachęcają – niech każdy z nas włączy się swą modlitwą, postem, ofiarą, uczestnictwem w nabożeństwach w wielką ekspiację za zamachy na życie ludzkie.”

Obrona życia była także ważnym elementem nauki kard. Stefana Wyszyńskiego. „Sługa Boży Prymas Tysiąclecia ostrzegał, że dzisiaj jest wielu Herodów zabijających niewinne dzieci. Trzeba prosić Miłosiernego Boga i Matkę Miłosierdzia – Maryję o ich nawrócenie. Myśląc o współczesnych Herodach naszą troską, modlitwą ogarniamy nie tylko lekarzy- aborcjonistów, ale także ludzi mediów, którzy promując na różne sposoby <wolność zabijania> współtworzą antykulturę śmierci. Do zniszczenia iluż istnień ludzkich, iluż sumień ludzkich przyczyniły się kłamliwe, siejące straszliwą demoralizację publikacje czy wypowiedzi dziennikarzy opowiadających się za zbrodnią aborcji.”

28 grudnia należy pamiętać także o politykach. „W Święto Młodzianków Męczenników nie możemy nie wspomnieć z bólem tych polityków, parlamentarzystów, którzy opowiadając się za straszliwą <wolnością zabijania> nie tylko przyczynią się do śmierci niewinnych, ale obciążą swe sumienia herodową winą.”

„Jako ludzie wiary wiemy, że "u Boga nie ma nic niemożliwego" – przypominają obrońcy życia. – Chciejmy z wiarą i ufnością powierzyć Miłosiernemu Bogu te wielkie trudne sprawy w sposób szczególny 28 grudnia w Święto Młodzianków Męczenników.”

Msza Święta w intencji przebłagania Miłosiernego Boga za odrzucony dar życia zostanie odprawiona m.in. w Krakowie, w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi J.E. ks. bp. Jan Szkodoń.

Agata Bruchwald
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

146 komentarzy

146 Komentarzy

  1. Indobookies

    9 listopada 2017 at 08:03

    HURRAY! can’t balladeer. by virtue of himself by what name highly.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra