Kościół

O tym media nie informują: Kibice modlili się na Jasnej Górze!

Kibice z całej Polski przybyli w sobotę na Jasną Górę by wspólnie dziękować za dotychczasowe błogosławieństwo Maryi i prosić o Jej dalszą opiekę oraz pomoc w podejmowanych działaniach. Kibice do sanktuarium przybyli w ramach 4. Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców.

Kibice piłki nożnej na Jasną Górę przybyli w kolorowych szalikach i z transparentami w barwach klubowych. Organizatorem spotkania było Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży. Pomysłodawcą pierwszej pielgrzymki był śp. Tadeusz Duffek, legendarny kibic gdańskiej Lechii.

O godzinie 13.00 kibice uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Inspektor Marek Chmielewski, salezjanin.
 
Pielgrzymów, w imieniu Jasnej Góry, powitał o. Łukasz Buzun, podprzeor sanktuarium. Do przybyłych zwrócił się słowami: „Myślę, ze wasza pielgrzymka jest troszeczkę podobna do Claramontany, a więc Jasnej Góry. Jasna Góra jest miejscem świetlanym, jest jasna i pielgrzymka kibiców jest też takim porankiem, podczas którego wstaje słońce i zaczyna rozświetlać mroki. Wiemy, że są różne sytuacje, media przekazują dość przykre wiadomości związane z różnymi wydarzeniami, w których uczestniczą kibice, a wy jesteście ludźmi, którzy przynoszą w sobie chęć, pragnienie, aby kibicowanie miało charakter patriotyczny, miało wymiar szlachetny, było przepełnione wartościami”.

Podczas Mszy św. do kibiców słowo wygłosił również ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin: „Kochani już czwarty raz spotykamy się w tym szczególnym miejscu i w szczególnym gronie kibiców, aby dziękować Panu Bogu za cały rok naszej ciężkiej pracy, pracy organicznej w naszych kibicowskich środowiskach, w których chcemy być wierni Panu Bogu i Ojczyźnie. Nasza patriotyczna pielgrzymka jak zwykle odbywa się w szczególnym miejscu, o którym błogosławiony Jan Paweł II mówił, że tutaj zawsze czuliśmy się wolni i tak jest do dzisiaj. Bardzo wszystkim serdecznie dziękuję, za to, że zechcieli przyjechać, jest nas coraz więcej, z coraz większej ilości klubów. To jest też Boża opatrzność, kiedy cztery lata temu zaczynaliśmy była nas garstka, na niewielu stadionach pojawiały się patriotyczne inicjatywy, dzisiaj jest nas coraz więcej, a patriotyzm na stadionach to już lawina, której pewnie nikt już nie zatrzyma. Modlimy się dzisiaj w różnobarwnych szalikach, ale nie tęczowych, modlimy się w barwach narodowych, modlimy się za naszą Ojczyznę”.

W homilii ks. Marek Chmielewski nawiązał do coraz większej popularności patriotycznej pielgrzymki kibiców.„U Boga nie ma przypadków, to co niedopuszczalne u ludzi odnajduje się w Bożym miłosierdziu, tak jest z nabierającą z roku na rok rozpędu patriotyczną pielgrzymką kibiców. To nie przypadek, że znów się zjechali, że są w domu Matki, na Jasnej Górze, tu gdzie bije serce narodu polskiego, gdzie zawsze czuliśmy się i byliśmy wolni, gdzie wszystko przemawia rodzimą tradycją”- mówił kapłan.

Ks. Chmielewski również zaapelował i przypomniał: „Kibice powinni pielgrzymować na Jasną Górę, do Matki, tu jest Nazaret, tu jest dom rodzinny, tu oczyszcza się własną tożsamość, tu odnajduje się swoje miejsce w tradycji, tu uczy się patriotyzmu, a wraz z nim dialogu i uporządkowanej miłości społecznej.”

Po Mszy tradycyjnie zostały poświęcone szaliki, sztandary oraz transparenty w barwach klubowych i patriotycznych przywiezione przez kibiców.

Po Mszy św. kibice uczestniczyli m.in. w autorskim spotkaniu z historykiem dr. Sławomirem Cenckiewiczem. W czasie pielgrzymki przeznaczony był także czas na prezentację działalności Stowarzyszeń Kibiców. 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zostały także zebrane ofiary dla odradzającego się polskiego klubu „Pogoń Lwów”. W tym celu jako cegiełkę można było zakupić szalik „Wilno-Lwów.”
 
Agata Bruchwald
Źródło: jasnagora.com
fot. Wikimedia Commons

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra