Z zagranicy

Guido von List – okultystyczny prekursor nazizmu

Jednym z najważniejszych prekursorów idei, które stały się okultystycznymi źródłami nazizmu był Guido von List, którego postać została przybliżona przez Nicolasa Goodrick-Clarkea w jego wydanej przez wydawnictwo Aletheia pracy „Okultystyczne źródła nazizmu”.

 

Okultyzm z ideami germański i antykatolicyzmem połączyło środowisko ariozofów z Niemiec i Austrii, których liderem był Guido von List. Innym nurtem, który był okultystycznym źródłem nazizmu była religia Wotana (Odyna), germańskiego boga wojny i pana wojów z Walhalii, który w wyniku cierpienia doznał iluminacji co do znaczenia runów – liter germańskiego alfabetu mających dodatkowe znaczenie magiczne. List wykreował współczesną teologię religii Wotana. Dla wyznawców germańskiego boga swastyka była świętym aryjskim symbolem, ognistym wirem z którego wyłonił się świat. Z czasem List zaadaptował idee teozoficzne Bławatskiej, które legitymizowały rasizm, elitaryzm, i dawały ekstremistom poczucie sensu ich działalności.

Według mitów aryjskich stworzonych przez Lista pierwotną ojczyzną Aryjczyków był nieistniejący polarny kontynent Arktoga. Pierwotną społecznością Aryjczyków miała rządzić kasta kapłanów posiadających tajemną wiedzę i zdolności. Kapłani byli zrzeszeni w Armanenschaft, instytucja ta miała przetrwać wśród masonów i różokrzyżowców.

Różokrzyżowcy byli tajnym stowarzyszeniem powołanym do życia na przełomie XIV i XV wieku przez Christiana Rosenkreutza. Ich idea łączyła protestantyzm, magię, alchemię, kabałę, i postulat tego, by władca Prus został globalnym mesjaszem. Zrzeszali konserwatystów i zajmowali się alchemią. Ich model działania został zaadaptowany przez Lista.

Okultyści odwoływali się też do mitu templariuszy, którzy rzekomo mieli odnaleźć masońskie sekrety pod ruinami świątyni Salomona w Jerozolimie, i do tradycji masonerii. Masoneria pojawiła się w XVII wieku, przejmując tradycję organizacji murarskich. W Anglii masoneria ujawniła się w 1717 roku. Pierwsza niemiecka loża masońska odwołująca się do templariuszy powstała w 1755 roku, masoni pochodzący z mieszczaństwa chętnie dorabiali sobie mityczne pochodzenie. Mit templariuszy okultystów implementowali do swej tożsamości okultyści w XIX wieku – to właśnie oni powołali w 1900 roku Ordo Templi Orientis i w 1907 Ordo Novi Templi.

List inspirujący się templariuszami chciał by gnostycyzm wyzwolił Europę z katolicyzmu. Zdaniem Lista gnostycy powierzyli swoją tajną wiedzę Żydom, ci jednak nie chcieli ją zwrócić. Więc od XV wieku gnostycy zaczęli Żydów zwalczać. Wśród gnostyków przetrwał Armanenschaft. List postulował odrodzenie pangermańskiego imperium, w którym nie Aryjczycy mieli zostać niewolnikami, a patriarchat miał dbać o zachowanie czystości rasy.

Według Lista celem zjednoczenia Niemiec miało być zniszczenie katolicyzmu i powołanie imperium germańskiego. Swoje mity List tworzył podczas transów mediumicznych jakie miał w ważnych dla Niemców miejscach historycznych. Ślady swoich mitów List dostrzegał w folklorze i nazwach niemieckich miejscowości. Zdaniem Lista chrześcijaństwo zniewoliło germanów i prześladowało germańskie wierzenia; katolicyzm był źródłem wszelkiego zła, zniszczył germańską cywilizacje i zrobił z Germanów barbarzyńców. Germanie przed katolickimi prześladowaniami mieli zbiec do Skandynawii i Islandii. Zdaniem Lista trwała jednak w ukryciu prawowita germańska władza, herby arystokracji niemieckiej zawierały tajny runiczny przekaz, podobnie tajny przekaz był zakodowany w architekturze gotyku. Dodatkowo sądy kapturowe miały być elementem podziemia germańskiego (sądy kapturowe działające od XIII do XIV wieku w Świętym Cesarstwie Rzymskim wydawały i wykonywały wyroki kary śmierci w imieniu cesarza, by ograniczyć wszechwładzę lokalnych książąt).

Od 1910 roku w Niemczech nastąpił renesans zainteresowania astrologią i wróżbiarstwem. List uważał że nadchodzi era dobrobytu i wyzwolenia Niemców, powrotu od złotego germańskiego wieku i odrodzenia, przyniesionego przez germańskiego mesjasza. Lepszy świat miał być poprzedzony klęskami żywiołowymi, pożarami i potopami wywoływanymi cyklami kosmicznymi. Te proroctwa List uzupełniał zwalczaniem równouprawnienia Słowian, wolnego rynku, demokracji, parlamentaryzmu, feminizmu, sztuki nowoczesnej, migracji ze wsi do miast, oraz patologii społecznych.

Guido von List żywił nadzieję, że pierwsza wojna światowa zjednoczy germanów i przyniesie germańskie odrodzenie. Oczekiwał on pojawienia się wodza, dyktatora, który zakończy wszelkie spory między germanami. Głosił także, iż germanie którzy zginęli podczas I wojny światowej reinkarnują się jako kolektywne bóstwo, które w 1932 roku przemieni i oświeci Niemców.

Autor publikacji „Okultystyczne źródła nazizmu” przypomniał też, że ,,List był zainteresowany koncepcjami Giordana Bruna, szesnastowiecznego filozofa i heretyka. Bruno głosił, że judaizm i chrześcijaństwo zniszczyły starożytną i pradawną religię, za którą uważał mistycyzm i magię egipską”. Bruno popularny był wśród renesansowych neoplatończyków. Celem Bruna było to, by germanie dzięki gnozie i pogaństwu stali się jak bogowie. List swoje teorie propagował w wydawanych broszurach, czasopismach i publikowanych artykułach.

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra