Hyperloop to w bardzo dużym uproszczeniu kolej próżniowa. Można też powiedzieć, że hyperloop jest w pewnym sensie hybrydą pociągu i samolotu. Pomysłodawcą takiego rozwiązania jest Elon Musk, znany też jako właściciel takich marek jak PayPal czy Tesla.

Cała idea nowego środka transportu polega na tym, że porusza się on w tunelu w warunkach zbliżonych do maksymalnej próżni, po to aby maksymalnie obniżyć opór powietrza. Pasażerowie będą podróżować w kapsule, która po nabraniu prędkości nie będzie miała kontaktu z szynami, co dodatkowo zwiększa możliwości uzyskiwania bardzo dużych prędkości, Na Zachodzie niektóre ośrodki podają, że maksymalna prędkością takich kapsuł może przekraczać nawet 4 000 km/h. W naszych polskich warunkach może to być prędkość pomiędzy 500 km/h a 1 100 km/h.

W tym celu powstała też spółka Hyper Poland, która składa się z naukowców z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej. Firma pozyskała już niemałe fundusze od potencjalnych sponsorów, a dodatkowo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało jej 16.5 mln złotych na budowę prototypu trasy, która powstanie w Żmigrodzie koło Wrocławia na terenach należących do Instytutu Kolejnictwa.

Prezes Hyper Poland, Przemysław Pączek oświadczył:

Zaczynamy zupełnie nowy etap, który zakończymy niebawem pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej pojazdem szynowym, który będzie w stanie poruszać się, wykorzystując zjawisko lewitacji.

Należy też dodać, że nasi inżynierowie jako pierwsi na świecie opracowali rozwiązania, które pozwolą na przystosowanie tradycyjnych torów kolejowych dla Hyperloopa, co znacznie obniży koszty pozwalając na wykoorzystanie istniejącej już infrastruktury kolejowej.