1. Automatyzacja

Choć dziś jeszcze większość z nas jest spokojna o zajmowane przez siebie stanowisko pracy, trudno ignorować pogłoski na temat tego, że w bliższej lub dalszej przyszłości może się to zmienić. W pewnym momencie nasze obowiązki z pewnością przejmą roboty. Obecność sztucznej inteligencji jest dziś widoczna w niemal każdej branży. Nic więc dziwnego, że mamy z nią do czynienia także w odniesieniu do HR. Te działy HR, które chcą być postrzegane jako nowoczesne, już od dłuższego czasu stawiają na nowe technologie. Nic więc dziwnego, że z automatyzacją procesów mamy do czynienia również podczas procesu rekrutacji. Systemy informatyczne przydają się tam, gdzie praca jest żmudna i powtarzalna, sztuczna inteligencja może jednak również podejmować decyzje odnoszące się bezpośrednio do kandydatów i pracowników. Już dziś to ona może być odpowiedzialna za wstępną weryfikację dokumentów aplikacyjnych. Doskonale sprawdzi się jednak również jako sposób na wysyłanie powiadomień do kandydatów. Może też oceniać testy kompetencji oraz te, które dotyczą wiedzy zainteresowanych.

 2. Social media i polecenia w procesie rekrutacji

Problem bezrobocia, który przez lata trawił rynek pracy w Polsce, nie jest dziś już aż tak istotny, jak miało to miejsce do tej pory. W rezultacie to pracodawcy coraz częściej zmuszani są do tego, aby zabiegać o pracowników. Co ciekawe, jest to widoczne na niemal każdym poziomie, począwszy od stanowisk operacyjnych, na specjalistach kończąc. Analiza dokumentów aplikacyjnych to dziś zdecydowanie za mało. Coraz częściej rekrutacja odbywa się więc w sposób niestandardowy – wykorzystując znajomości oraz system poleceń.

HR z pomocą przychodzą w takim przypadku media społecznościowe. Nie można nie zgodzić się przy tym z tym, że jest w czym wybierać. Nie brakuje portali stworzonych właśnie z myślą o procesie rekrutacyjnym, pracownicy działu HR tak samo chętnie korzystają jednak z tych, które nie mają aż tak skonkretyzowanego przeznaczenia. Oczywiście, trend ten może być skutecznie wykorzystywany także przez osoby zainteresowane zmianą pracy, nic bowiem nie stoi na przeszkodzie temu, aby pracować nad kreowaniem własnego wizerunku w sieci.

3. Work-life balance

Firma jako jednostka ważniejsza niż rodzina, organizująca pracownikom czas także poza godzinami pracy? Jeśli nawet kilka lat temu taki model wydawał się komuś pociągający, dziś należy przyjąć do wiadomości, że mamy do czynienia z czasami, które już dawno minęły. Dziś to zachowanie balansu pomiędzy pracą oraz życiem prywatnym jest tym, na co w pierwszej kolejności liczą zatrudnieni. Zadaniem osób zajmujących się branżą HR jest spełnienie tych oczekiwań.

Artykuł powstał we współpracy z Kurs na HR