Pilarki spalinowe

Pilarki spalinowe to sprzęt bardzo mobilny, ponieważ nie jest ograniczony żadnego rodzaju kablami i można używać go w różnych warunkach, również w trudnodostępnych miejscach. Ich zaletą jest moc oraz wytrzymałość silnika, znacznie większa niż w przypadku modeli napędzanych energią elektryczną. Oczywiście nie są to urządzenia całkowicie pozbawione wad - wytwarzają spory hałas oraz drgania, a także spaliny. Dodatkowo wymagają regularnego serwisowania, a naprawa dwusuwowych silników jest związana z wysokimi kosztami. Mimo wszystko, zakup pilarki spalinowej dobrej firmy jest opłacalny, a takie urządzenia mogą nam służyć przez lata. Oczywiście warto pamiętać o tym, że pilarka powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Całkiem inne parametry będzie miała piła przeznaczona do wycinki gałęzi, a jeszcze inne ta, która będzie wykorzystywana do codziennej pracy drwali.

Pilarki łańcuchowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podczas zakupu pilarki łańcuchowej, zwracajmy uwagę na jej wagę. Im urządzenie będzie lżejsze, tym bardziej poręczne i wygodne okaże się w pracy. Profesjonalne piły mogą ważyć nawet do 10 kilogramów, dlatego ich opanowanie podczas pracy jest nie lada wyzwaniem. Jest to ważne szczególnie podczas pracy na wysokości i w miejscach trudnodostępnych, gdzie każdy kilogram może mieć wpływ na jakość pracy. Znaczenie ma również długość prowadnicy, która standardowo ma około 35-41 centymetrów. Tyle wystarczy do prywatnego użytku, jednak pilarki wykorzystywane do pracy przy wycince lasów lub działań ratowniczych powinny mieć dłuższą prowadnicę. Moc pilarki powinna być dostosowana do jej przeznaczenia - do wycinania gałęzi wystarczy silnik z 2,5KM, jednak do cięcia grubszych konarów przyda się 3-5KM. Przy regularnej pracy związanej z wycinką drzew, powinno wybierać się wyłącznie modele z minimum 5KM.

Dodatkowe funkcje

Im lepsza pilarka, tym więcej funkcji dodatkowych może posiadać. Mogą one znacznie ułatwić pracę i sprawić, że stanie się ona bezpieczniejsza. Ciekawe są modele, które posiadają system antywibracyjny czy automatyczny hamulec, który zadziała podczas tzw. podbicia. Dobrym wyborem są pilarki wyposażone w zintegrowany system smarowania łańcucha, co znacznie ułatwia konserwację takiego sprzętu. Przy zakupie należy zwracać uwagę także na to, czy wymiana lub napinanie łańcucha wymaga korzystania z fachowych narzędzi, a w związku z tym wizyty w serwisie. Jeśli tak, to regularne serwisowanie piły może okazać się nieopłacalne dla użytkownika, który nie ma fachowej wiedzy czy narzędzi niezbędnych do wykonania czynności.

Artykuł powstał we współpracy z Agrolas.com