1. Poznaj swój sprzęt

Zanim wyruszysz na nocną wędrówkę w poszukiwaniu ciekawych widoków, naucz się dobrze obsługiwać aparat, którym dysponuje twój smartfon. Bardzo ważne w fotografowaniu nocą jest odpowiednie ustawienie parametrów. Zanim zdecydujesz się na pracę w terenie, dobrze poznaj swój sprzęt i sprawdzić, jak zmienić czas naświetlania czy ISO, czyli czułość matrycy, Jeśli chcesz dobić dobrej jakości nocne zdjęcia smartfonem, zapomnij o trybie automatycznym. Im lepiej nauczysz się sterować opcjami aparatu, tym lepsze efekty osiągniesz i łatwiej poradzisz sobie w trudnych warunkach oświetleniowych, po zmierzchu.

2. Korzystaj z opcji dostępnych w aparacie

Jak ustawić aparat, by uniknąć nieostrych, rozmazanych zdjęć? Zacznij od ustawienia czasu naświetlania. Zasada jest prosta – im ciemniej, tym dłuży powinien być czas naświetlania, by uzyskać ładne, wyraźne zdjęcia. Drugi sekret udanych nocnych zdjęć smartfonem to ISO, a więc czułość matrycy. Zbyt niskie oznacza ciemne, nieciekawe zdjęcie, zbyt wysokie – szumy. Jak ustawić odpowiedni poziom? Im lepiej poznasz i przetestujesz swój smartfon w różnych warunkach świetlnych, tym łatwiej będzie ci poradzić sobie z tym wyzwaniem.

3. Zaprzyjaźnij się ze statywem

Długi czas naświetlania, który w czasie nocnego fotografowania smartfonem jest niezbędny, ma jedną wadę – wystarczy, że lekko zadrży ci dłoń, żeby na fotografii pojawiły się szumy. Tego problemu najłatwiej uniknąć, stosując statyw. Na rynku jest obecnie wiele modeli statywów dedykowanych smartfonom. Istnieją także specjalne głowice, które można umieścić w tradycyjnym statywie przeznaczonym dla lustrzanek. Inwestując w jeden z tych niewielkich i niedrogich gadżetów, zyskasz niezastąpionego sprzymierzeńca w nocnym fotografowaniu smartfonem.

4. Zachowaj równowagę

A co jeśli na warty uwiecznienia widok trafisz nocą spontanicznie, w czasie spaceru albo wracając z imprezy? Nie mając przy sobie statywu, staraj się unieruchomić telefon w inny sposób. Trzymaj aparat w obu dłoniach, staraj się zachować jak największą stabilność, wykorzystuj naturalne podparcia, takie jak ławki, płotki czy znaki drogowe. Oparcie smartfona o murek potrafi zdziałać cuda!

5. Wykorzystuj dostępne światło

Rzadko zdarza nam się fotografować w miejscach, gdzie jest zupełnie ciemno. Zwykle w pobliżu znajdują się jakieś źródła światła, takie jak latarnie miejskie, oświetlone witryny sklepowe, neony. Staraj się wykorzystać je w czasie robienia zdjęcia. Spróbuj fotografowania z różnej perspektywy i znajdź takie ustawienie, w którym najłatwiej będzie ci wykonać dobrze doświetlone, wyraźne zdjęcie. Fotografując obiekty, które znajdują się blisko aparatu, na przykład ludzi, możesz poprosić o ich doświetlenie ekranem smartfona albo diodą LED z telefonu kogoś znajomego.

6. Eksperymentuj z trybami fotografowania

Robiąc nocne zdjęcia smartfonem, nie bój się eksperymentować. Często zdjęcie wykonane w trybie standardowym wygląda nieciekawie, ale nabiera głębi, kiedy zmieni paletę barw. Jednym z trików, które chętnie wykorzystują fotografowie robiący zdjęcia w nocy, jest tryb black and white. Dlaczego zdjęcia w czerni i bieli to dobre rozwiązanie w czasie nocnego fotografowania? Dowiedziono, że patrząc na czarno-białe obrazy, mniej skupiamy się na detalach, a bardziej – na całości. Zdjęcia w wersji black and white nabierają wyrazu, stają się bardziej intrygujące i ciekawe dla odbiorcy. Nawet lekko poruszone czy pokryte tak zwanym ziarnem, mają swój urok. Świetnie nadają się też do ukazywania kontrastów: fotografując zmowy pejzaż nocną, koniecznie wypróbuj fotografii w bieli i czerni, a przekonasz się, że w tej wersji śnieżny krajobraz prezentuje się jeszcze bardziej imponująco.

7. Szumy? Użyj aplikacji do obróbki zdjęć

Co jeśli mimo Twoich starań na zdjęciu widoczne są szumy albo kontrast kolorów nie odpowiada Twoim oczekiwaniom? Na szczęście istnieją aplikacje graficzne, dzięki którym możesz usunąć część defektów i podrasować nocne zdjęcie smartfonem. Możesz skorzystać z programu komputerowego albo aplikacji na smartfon, wiele z nich jest dostosowana do potrzeb początkujących użytkowników i oferuje prosty w obsłudze, intuicyjny interfejs. Korzystając z dostępnych opcji łatwo usuniesz ze zdjęcia ziarno, poprawisz balans kolorów czy kontrast, konwertujesz zdjęcie do bieli i czerni. Dobrym pomysłem jest także wykadrowanie obrazu i usunięcie z pola widzenia ewentualnych nieciekawych fragmentów zdjęcia.

8. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!

Dobre nocne zdjęcia smartfonem? To możliwe! W mediach społecznościowych, na blogach, na portalach dla miłośników fotografii – wszędzie tam możesz obejrzeć prace amatorów nocnego fotografowania smartfonem i przekonać się, jak świetne uzyskują efekty. Nie zrażaj się, jeśli pierwsze wykonane smartfonem nocne pejzaże będą odbiegać od Twojego zamysłu. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i ciągłe ćwiczenie swoich umiejętności. Kiedy dobrze poznasz swój smartfon, nauczysz się patrzeć na krajobraz jak fotograf i umiejętnie sterować nawet niewielkim źródłem światła, a także znajdziesz swój ulubiony program graficzny, fotografowanie nocą z użyciem smartfona stanie się prawdziwą przyjemnością, a zrobione przez Ciebie fotografie nocnych pejzaży, burzowego nieba czy portretów na tle miasta nocą, będą zachwycać pięknem i charakterem.

Wpis przygotowany przez zespół ekspertów z #CLIPPO (CLIPPO.pl)- producenta dodatkowego obiektywu do każdego smartfona z funkcją Macro i Fish Eye.