Poseł Liroy w wywiadach, jakie z nim przeprowadzałem, wielokrotnie deklarował swoje ''centrowe'' poglądy i dystansował się od etykietki prawicowca. Jego obecność w Konfederacji, choć jest to sympatyczny człowiek, była moim zdaniem nieporozumieniem, rozbijała prawicową tożsamość Konfederacji. Dla wyborców prawicowych Liroy był przeszkodą w traktowaniu Konfederacji jako prawicowej alternatywy. Można się więc cieszyć, że odnalazł swoją drogę poza Konfederacją, i scena polityczna nam się porządkuje.

 

Liroy Marzec o Korwinie i aborcji

https://www.youtube.com/watch?v=zG1-sUgw8aQ&t=37s

 

Liroy o Konfederacji

https://www.youtube.com/watch?v=rw2IGMQz_p8

 

Nie będę ukrywał, że poseł Marek Jakubiak swoimi wypowiedziami zdobył moją życzliwość. Byłem jednak zdziwiony tym jakich dobrał sobie współpracowników. Szczególnie zgorszony jestem karierą w szeregach organizacji Federacji Jacka Bartyzela (syn znanego konserwatysty i monarchisty profesora Jacka Bartyzela). Jacek Bartyzel junior to były działacz Nowoczesnej, uczestnik Parad Równości, który deklarował swoje poparcie dla aborcji i małżeństw homoseksualistów, imigrantów. Oczywiści uznaje, że każdy może się nawrócić, ale mam pewne opory przed awansowaniem ludzi przez lata reprezentujących szkodliwe poglądy (jak chcą działać, to niech przez dekadę wykażą się, rozdając ulotki, wieszając plakaty i zbierając podpisy, a nie od razu będąc liderami ugrupowań aspirujących do miana patriotycznych).

 

W wywiadzie, jaki udzielił mi w 2015 roku, kandydując z listy Nowoczesnej Ryszarda Petru, Jacek Bartyzel zadeklarował, że „szczególną inspiracją dla" niego „w dziedzinie filozofii politycznej stanowiła myśl Ayn Rand", wyznaje liberalne poglądy w kwestiach obyczajowych, sympatyzował z Platformą Obywatelską, działał w Twoim Ruchu (był przewodniczącym koła partii Janusza Palikota), organizacji, która „w pełni odpowiadał mi w sprawach światopoglądu".

 

Jacek Bartyzel opowiadał się za tym,"by handel marihuaną był legalny" (bo jest to „używką o wiele mniej szkodliwą od alkoholu czy tytoniu") i by legalne było posiadanie oraz hodowla na własny użytek. Jacek Bartyzel deklarował też, że jest przeciwny zakazowi aborcji, postulowałby by in vitro legalne, podobnie opowiadał się za legalną prostytucją.

 

Na pytanie „czy należy wprowadzić zakaz propagowania zachowań szkodliwych dla zdrowia, homoseksualizmu, nikotynizmu czy hazardu?" Jacek Bartyzel odpowiedział „Uważam to pytanie za niestosowne, bo obraźliwe dla homoseksualistów poprzez wymienianie ich w kontekście zachowań szkodliwych. Jako liberał jestem za tolerancją i równym traktowaniem ludzi bez względu na ich orientację seksualną. Promowanie tolerancji jest wręcz czynnością społecznie pożyteczną. Jeśli już mówimy o tym temacie, oczywiście jestem zwolennikiem związków partnerskich i uważam za haniebne zaniedbanie rządzących, że dotąd te nie zostały w Polsce wprowadzone".

 

Oceniając Ruch Narodowy, Jacek Bartyzel stwierdził, że „Ruch Narodowy jest jedną z najbardziej odległych mi opcji politycznych, jakie istnieją i wykluczam jakąkolwiek współpracę".

 

Dwa lata później w wideo wywiadzie, jaki udzielił Jacek Bartyzel w 2017 uczestniczący w paradzie gejów, usłyszałem, że ma takie same poglądy.

 

Jacek Władysław Bartyzel wyjaśnia czemu paraduje w Paradzie Równości 2017

https://www.youtube.com/watch?v=0xobevfoE18

 

Innym ze znanych polityków, który jest obecnie współpracownikiem posła Marka Jakubiaka, jest Artur Zawisza. Jednego nieobecność w Konfederacji jest zapewne medialnie bardzo wygodna dla sojuszu narodowców i wolnościowców, z racji oskarżeń wysuwanych wobec tego sympatycznego polityka.

 

Jan Bodakowski