Od czego zacząć przygodę z fotografią

Nie wiesz nic o fotografii? To wspaniale. Nie będziesz musiał się niczego oduczać. Trudno wskazać dziedzinę, w której występuje więcej mitów. Przytłaczająca większość fotoamatorów rozpoczyna swoją przygodę od kupienia sprzętu. Oczywiście – im droższy, tym lepszy. „Bo tylko drogim aparatem można robić piękne zdjęcia”. Nie słuchaj tych bzdur.

Fotografia to połączenie wrażliwości, kreatywności i wyobraźni. Jeżeli znajdziesz w sobie te cechy – świetne efekty osiągniesz nawet z wykorzystaniem aparatu w telefonie komórkowym. Nie daj się też przestraszyć zagadnieniom technicznym. Twórcy aparatów, świadomi, że wielu użytkowników nie ma żadnej wiedzy technicznej, zaprojektowali szereg fantastycznych udogodnień, które zapewnią Ci szybki start w świat fotografii.

W pierwszej kolejności powinieneś wybrać dziedzinę, która najbardziej Cię interesuje. Inne umiejętności będą Ci potrzebne do fotografii krajobrazowej, a inne do portretów. W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych opisów i materiałów, które pomogą Ci dokonać wyboru.

Jeżeli skupisz się na jednej dziedzinie – szybko zauważysz postępy. Widząc efekty swojej pracy, będziesz miał więcej motywacji do dalszego rozwoju.

Jak robić dobre zdjęcia

Nauka fotografii nie powinna mieć nic wspólnego z nudnymi tabelami i wykresami. Fotografia to przede wszystkim nieustanne poszukiwanie piękna otaczającego nas świata. Dobre zdjęcie opowiada historię i przekazuje widzowi emocje.

Twoim podstawowym narzędziem będzie światło. Wspaniałe, świadomie wybrane oświetlenie jest tym, co pozwala odróżnić profesjonalny kadr od przypadkowo zrobionej „fotki”. Musisz nauczyć się wykorzystywać cechy światła (barwa, charakter, kierunek, natężenie).

Jak to zrobić? Postaraj się wykonać kilka zdjęć tego samego tematu w różnych porach dnia. Następnie porównaj zdjęcia i zastanów się, jak zmiana światła wpływa na Twoje emocje. Gdy to odkryjesz – będziesz też w stanie przekazywać je swoim widzom.

Jeżeli chcesz osiągnąć natychmiastowe efekty - spróbuj wykonać kilka zdjęć w czasie wschodu lub zachodu słońca (tzw. „złota godzina”). Przekonaj się, jak piękne, złote promienie błyskawicznie odmieniają Twoje kadry.

Fotografia wcale nie musi być nudna, droga i skomplikowana. Wystarczy odrobina zapału oraz wiary w siebie, aby rozpocząć wspaniałą podróż przez nieskończony świat piękna.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu Foto Księgarnia.