Aktywność fizyczna chroni nas przed rakiem i pomaga w leczeniu tej choroby
Choroby wynikające ze złego tryby życia, jedzenia śmieciowego jedzenia, nadmiaru tłuszczy i cukrów, braku ruchu, konsumpcji nikotyny i alkoholu, są olbrzymim problemem społecznym, przyczyną cierpień i olbrzymich wydatków na lecznictwo.
Stan zdrowia Polaków można byłoby poprawić, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze podatników można byłoby poprawić polityka pro zdrowotną. Straciłyby jednak na tym koncerny medyczne produkujące leki i inne koncerny produkujące śmieciowe jedzenie i napoje. I pewnie dla tego w polskich szkołach nie popularyzuje się sportu, tylko realnie zniechęca dzieci do aktywności fizycznej. Pewnie dlatego dalej w polskich szkołach sprzedaje się śmieciowe jedzenie i napoje, pewnie dlatego są one dalej popularyzowane w mediach. To, że ludzie mają prawo niszczyć sobie zdrowie, nie oznacza, że należy substancje i zachowania szkodliwe dla zdrowia popularyzować w mediach.
Gdy politycy ignorują zagadnienie zdrowia publicznego, należy na własną rękę zabrać o swoje zdrowie. Może w tym pomóc, 144 stronicowa, atrakcyjnie ilustrowana, publikacja katolickiego wydawnictwa Jedność „Uciec od raka. Jak wykorzystać aktywność fizyczną w procesie zdrowienia" autorstwa Martina Halle (lekarza i dyrektora medycznego Centrum Profilaktyki i Medycyny Sportowej przy Uniwersytecie Technicznym w Monachium) i Arniki Berling-Erns (psychologa sportu i kierownika oddziału rehabilitacji ruchowej dla pacjentów onkologicznych).
Zdaniem wydawcy „Uciec od raka. Jak wykorzystać aktywność fizyczną w procesie zdrowienia" jest to „nieoceniony poradnik do walki z rakiem — najbardziej inwazyjną chorobą dzisiejszych czasów. Dobrana odpowiednio terapia ruchowa, przygotowana jako plan treningów, powinna odgrywać centralną rolę w zintegrowanej koncepcji leczenia choroby nowotworowej. Rehabilitacja ruchowa zastosowana po fazie agresywnej terapii oddziałuje optymalnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne i społeczne".
Według wydawcy „Uciec od raka. Jak wykorzystać aktywność fizyczną w procesie zdrowienia" to publikacja, która „zawiera potrzebne informacje, by przywrócić siłę lub zachować wydolność organizmu i, co oczywiste, zdolność do sprostania codziennym zadaniom. W przypadku gdy występuje zespół chronicznego zmęczenia, z pomocą porad z książki można złagodzić jego natężenie. Łatwiej także zachować masę mięśniową lub ją odbudować, zmniejszyć uboczne skutki chemioterapii oraz przeciwdziałać przyrostowi wagi spowodowanemu terapią hormonalną".
„Uciec od raka. Jak wykorzystać aktywność fizyczną w procesie zdrowienia" to publikacja należąca do serii książek „Poradniki zdrowie", które przygotowane są we współpracy z największym niemieckim wydawnictwem poradnikowym Gräfe und Unzer z Monachium.
Poradnik kierowany jest do wszystkich, „którzy cierpią z powodu choroby nowotworowej i chcą w naturalny sposób jej przeciwdziałać" oraz osób, „które szukają terapii ruchowej w walce z rakiem". Po publikacje warto sięgnąć, bo zawiera ona „potrzebne informacje, by przywrócić siłę lub zachować wydolność organizmu i, co oczywiste, zdolność do sprostania codziennym zadaniom. Dzięki zawartym w niej poradom można pozytywnie wpłynąć na sferę psychiki, co przekłada się na mniej zaburzeń snu, mniej stanów depresyjnych, mniej braku energii. W przypadku gdy występuje zespół chronicznego zmęczenia, z pomocą książki można złagodzić jego natężenie. Publikacja pozwala łatwiej zaakceptować własne ciało i zmniejszyć uboczne skutki chemioterapii oraz przeciwdziałać przyrostowi wagi spowodowanemu terapią hormonalną. Dzięki aktywności fizycznej można wpłynąć na przebieg choroby i jej rokowanie".
Jan Bodakowski
Źródło: JB