Oto naturalne sposoby na walkę z pękającymi piętami i suchymi stopami.

Miód. To naturalny środek nawilżający. Zawiera również związki przeciwbakteryjne, które skutecznie leczą infekcje. By jak najlepiej wykorzystać miód na suche, popękane stopy na początku dodaje się około 350 gramów miodu do miski z ciepłą wodą i wszystko dobrze wymiesza. Następnie moczy się nogi w tej ciepłej mieszance przez około dwadzieścia minut. 

Olej kokosowy. To kolejna także wspaniała substancja, która może być używana jako domowy środek na popękane pięty. Przed każdym pójściem do łóżka warto namoczyć nogi w ciepłej wodzie i delikatnie wyszorować je pumeksem, w celu usunięcia nadmiaru martwego naskórka. Następnie dokładnie wysuszyć stopy, wmasować w nie odrobinę olejku kokosowego, założyć parę czystych skarpetek i zostawić je na nogach przez całą noc.

Masło Shea. Namoczmy nogi w ciepłej wodzie i delikatnie je wyszorujmy. Następnie starannie wytrzyjmy stopy i wymasujmy je mieszanką masła shea oraz świeżego soku z cytryny. Następnie należy założyć czyste skarpetki i pozostawić je na nogach przez całą noc. 

Banany. Zawierają w sobie wiele enzymów, które przyczyniają się do stymulowania zdrowego wzrostu nowych komórek skóry. Natomiast olej kokosowy jest znakomitym nawilżaczem. Dlatego mieszanka jednego banana z dwoma łyżkami oleju kokosowego będzie niesamowitym środkiem domowej roboty na pękające pięty i suche stopy. Wystarczy mieszankę tą wmasować w suchą skórę, pozostawić na około dwadzieścia minut, a następnie całość zmyć ciepłą wodą.

Sól Epsom. Jest niezwykle skuteczna w leczeniu suchości skóry. Wsypuje się około 100 gramów tej substancji do miski z ciepłą wodą, a następnie moczy się w niej nogi przez około dwadzieścia minut. Następnie staranie wyciera stopy do sucha i wmasuje w nie odrobinę oleju kokosowego lub olejku z oliwek dla lepszego nawilżenia.

Parafina. Podgrzewa się równomierną mieszankę parafiny i oleju kokosowego i czeka, aż się rozpuści. Następnie, gdy nieco ostygnie rozprowadza się ją na nogach. Mieszanka działa zdecydowanie lepiej, jeśli pozostawi się ją na skórze przez całą noc. Kurację tą powtarzać należy kilka razy i pęknięcia na skórze wkrótce zostaną wyleczone.

Cytryna i sól morska.  Jednym z najskuteczniejszych środków domowej roboty, które możemy do tego wykorzystać, jest mieszanka soli morskiej (około 4 łyżki) z sokiem z jednej cytryny. Do mieszanki dodaje również 3 łyżki oleju ze słodkich migdałów. Otrzymaną substancją da się delikatnie wyszorować suchą skórę. Sok cytrynowy posiada naturalną kwasowość, która pomoże złuszczyć martwą skórę, natomiast słodki olej migdałowy uczyni ją gładką i miękką.

Ocet jabłkowy. Substancja ta zmiękcza nasze stopy i ułatwia usunięcie martwego, stwardniałego naskórka. Warto moczyć nogi, przynajmniej przez piętnaście minut, w misce ciepłej wody z zawartością około 250 mililitrów octu. Zawarty w occie kwas zmiękczy stwardniałą skórę, którą będzie łatwo usunąć przy pomocy pumeksu. Tylko nie trzeba szorować zbyt silnie, gdyż może to spowodować intensywny ból. Po kuracji należy nawilżyć stopy.

Owsianka. Bardzo prosty jest sposób przygotowania specjalnej papki na podstawie owsianki. Sporządzi się ją mieszając z sobą łyżkę płatków owsianych i odrobinę olejku jojoba. Otrzymaną w ten sposób mieszankę wmasowuje się w skórę i pozostawia w spokoju na około pół godziny. Powtarzanie tej kuracji, przynajmniej co drugi dzień, szybko uleczy pęknięcia na suchej skórze.

Oliwa z oliwek. Można ją używać jako podstawowy składnik do wielu środków – również tych wspominanych powyżej. Oliwa z oliwek potrafi wprost uratować suchą skórę w nagłych sytuacjach. Nawet kilka kropli oliwy z oliwek zmiękczy skórę i sprawi, że jej pęknięcia staną się o wiele mniej bolesne.

Na podst. Interia.pl