Najlepiej sprzedające się książki

Zanim porzucimy wszystko i rozpoczniemy karierę pisarza, warto wcześniej przyjrzeć się jakie historie są najbardziej poczytne i gdzie możemy osiągnąć największy sukces. Zacznijmy od rynków zagranicznych. Wszelkie rekordy sprzedaży bije tu seria o Harrym Potterze, która wedle szacunków sprzedała się już w ponad 450 milionach egzemplarzy. Łącznie w serii wydano 15 tomów, co oznacza, że przeciętna sprzedaż jednej książki to 30 milionów. Z pozoru może się wydawać, że jest to niewiele, ale uwierzcie - jedna taka książka i spokojne życie, bez zamartwiania się o przyszłość - gwarantowane. Harry Potter to typowa seria fantasy, która trafiła zarówno do młodszych jak i do dorosłych. Na kolejnych pozycjach znajdziemy horror, powieść obyczajową , a trzy miejsca poza podium należą do powieści dziecięcych. Jest to spowodowane jednak głównie tym, że w takich seriach wydaje się po kilkaset różnych książek.

Jeśli chodzi o pojedyncze powieści, to najlepszą sprzedażą może pochwalić się Karol Dickens w swojej powieści historycznej "Opowieść o dwóch miastach". Kolejne miejsca na podium należą do Tolkiena i jego Władcy Pierścieni oraz Hobbita. Wszystkie te dzieła mogą pochwalić się sprzedażą większą niż 150 milionów egzemplarzy.

Mamy już pierwsze przesłanki co do tego, w jaki sposób powinna wyglądać nasza książka. Najlepiej udać się w stronę lekkiego fantasy skierowanego zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zanim zabierzemy się za tworzenie naszego dzieła, warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacjami, dotyczącymi tego, jak to zrobić. Znajdziemy je m.in. pod tym linkiem: https://skupszop.pl/blog/jak-napisac-dobra-ksiazke

Zarobki najlepszych autorów

Zarobki zagranicznych autorów sięgają nawet kilkunastu milionów dolarów w skali roku. James Patterson - autor słynnej sagi o detektywie Aleksie Crossie zarobił w 2016 aż 87 milionów dolarów. Niezastąpiony król kryminałów i horrorów - Stephen King pochwalić się aż 15 milionami dolarów, które zasiliły w tym samym roku jego budżet. Niestety, polski rynek nie jest aż tak rozbudowany i rządzi się innymi prawami. 

W naszym kraju pisanie książek uznawane jest głównie jako hobby i nie ma za wiele wspólnego z realnym biznesem. Zaledwie kilkaset osób może pochwalić się tym, że utrzymuje się tylko z pisania książek. W Polsce książkowym hitem zostaje powieść, która sprzeda się w ilości większej niż 20 tysięcy egzemplarzy. Zaledwie kilka tytułów przekracza magiczną barierę stu tysięcy. Jakie są tego efekty, nie trzeba chyba mówić. Autor zarabia na książce nie więcej niż 15-20%, całą resztę bierze marketing i wydawnictwo. 

Powiedzmy sobie wprost. Jeśli chcemy stworzyć poczytną książkę, musimy mieć naprawdę sporo szczęścia. Jeśli w dodatku chcemy sporo na niej zarobić, przyda się go jeszcze więcej. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować. Jeśli czujesz potrzebę - pisz! Nie porzucaj jednak wszystkiego licząc na to, że od razu osiągniesz sukces.