Deklaracja mówi: "Organizacje demokratyczne działające w regionie Pomorza, z uwagi na dramatyczne zagrożenie demokracji w Polsce, zawierają porozumienie w zakresie współdziałania w kampanii wyborczej oraz kontroli jesiennych wyborów do parlamentu. Zwracamy się do innych organizacji demokratycznych oraz regionalnych polityków samorządowych, krajowych i europejskich o aktywne wsparcie naszych działań. Nasza deklaracja pozostaje dla Was otwarta".

Piotr Ejsmont, pomorski działacz Komitetu Obrony Demokracji, tak wyjaśniał powody powstania deklaracji: "W wyniku rozmów doszliśmy do przekonania - a w rozmowach tych uczestniczyli zwykli obywatele, organizacje pozarządowe i partie polityczne - że musimy współpracować w zakresie wyborów. Doszliśmy do przekonania, że musimy objąć kontrolą wyborów wszystkie lokale wyborcze w rejonie pomorskim, a jest ich około 1400. Chodzi tu o członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych, żeby wybory były przeprowadzone uczciwie".

Dodał też: "Pragniemy, żeby nasze przesłanie trafiło do obywateli i mieszkańców, bo wiemy, że było powszechne oczekiwanie na to, że partie prodemokratyczne wystąpią do wyborów wspólnie. Ponieważ tak się nie stało, chcemy pokazać, że tu w rejonie pomorskim my zawsze możemy się dogadywać i zawsze możemy prowadzić jakąś wspólną politykę. Nie stawiamy nikomu żadnych wstępnych warunków - prosimy tylko o wzajemny szacunek do siebie i i dyskusję. Być może jest to kontynuacja ducha, który narodził się tutaj pierwszego do czwartego czerwca, gdzie mówiono, że powinien powstać jakiś ruch społeczny. Nie jest to jeszcze ruch społeczny, ale jest to nasze poruszenie społeczne, że musimy razem występować w sprawach tak ważnych jak wybory".

pomorski działacz Komitetu Obrony Demokracji

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-w-gdansku-podpisano-deklaracje-obrony-demokracji,nId,3152090#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
"Organizacje demokratyczne działające w regionie Pomorza, z uwagi na dramatyczne zagrożenie demokracji w Polsce, zawierają porozumienie w zakresie współdziałania w kampanii wyborczej oraz kontroli jesiennych wyborów do parlamentu. Zwracamy się do innych organizacji demokratycznych oraz regionalnych polityków samorządowych, krajowych i europejskich o aktywne wsparcie naszych działań. Nasza deklaracja pozostaje dla Was otwarta"

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-w-gdansku-podpisano-deklaracje-obrony-demokracji,nId,3152090#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox