Na święto, zorganizowane przez Trocki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie, licznie przybyli mieszkańcy i goście Ziemi Trockiej. Zaproszono wielu artystów, w tym z Polski i Białorusi, aby swoimi występami upiększyli jedno z najważniejszych wydarzeń kultury polskiej na Wileńszczyźnie.

„Cieszymy się, że znów jesteśmy razem na Ziemi Trockiej. Ogłaszamy, że nasze rejonowe święta Ziemi Trockiej – Festyn „Dźwięcz, Polska Pieśni!” i dożynki – rozpoczęte!” – ogłaszając otwarcie święta powiedział prezes Trockiego Oddziału Rejonowego Związku Polaków na Litwie Jarosław Narkiewicz. Życzył wszystkim dobrej zabawy na placu przy ośrodku kultury w Rudziszkach.

Wcześniej została odprawiona uroczysta Msza św. w miejscowym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po wspólnej modlitwie odbył się uroczysty przemarsz uczestników święta.

Organizatorom, którzy, jak podkreślili prowadzący imprezę, „tworzyli historię Festynu, nie pozwolili na pustkę, a wypełnili ją treścią, wciąż owocującą i łączącą nas w rytm bicia polskich serc”, podziękował prezes ZPL na Litwie, poseł Michał Mackiewicz.

Patrząc na to, ilu zacnych ludzi za tym stoi: i prezesi kół, i pomocnicy, i wszyscy społecznie aktywni członkowie kół ZPL, myślę, że w dzisiejszych warunkach zarówno na Ziemi Trockiej, jak i w każdym miejscu na Litwie, gdzie mieszkają Polacy, będzie brzmiała nie tylko polska pieśń, ale i polska mowa. Będzie się rozwijała polska kultura. Inaczej być nie może” – stwierdził Mackiewicz. Zachęcał wszystkich, aby nie zważając na nieprzychylne wiatry, które czasem z różnych stron docierają do polskiej społeczności na Litwie, trzymać się razem, dbać o swoje interesy, rozwijać kulturę i pielęgnować tradycje.

Zebranych przywitał też ambasador Białorusi na Litwie Walerij Baranowskij, który zarecytował m.in. wiersz białoruskiego poety Konstantego Żuka o jesiennych Trokach, także posłowie Jonas Liesys i Juozas Baublys. Dobrej zabawy życzyła wszystkim wicemer rejonu trockiego Maria Pucz, złożyła podziękowania również rolnikom za ich niełatwy trud.

To, że dożynki są czymś ważnym dla polskiego narodu, podkreślił w swoim przemówieniu przedstawiciel Ambasady RP na Litwie Paweł Purski. „Są bardzo ważne, bo to dziękczynienie za plony. Ale to dziękczynienie za plony ma tutaj wymiar szczególnie ważny – właśnie na Ziemi Trockiej, wśród Polaków na Litwie, dlatego że to także dziękczynienie za plony dbania, pielęgnowania kultury polskiej i polskiego języka” – powiedział Purski. Szczególne podziękowania skierował do nauczycieli i uczniów z polskich szkół w rejonie trockim.

Całą imprezę upiększyły występy zespołów z rejonów trockiego i wileńskiego, Wilna oraz Polski i Białorusi. Przygrywały orkiestry dęte ze Szkoły Muzycznej im. B. Jonušo z Wilna i Szkoły Muzycznej w Rudziszkach. Wystąpił chór łączony, śpiewały i tańczyły zespoły: Studio Taneczne i „Rudziszczanie” z Rudziszek, „Tęcza” ze Starych Trok, „Kolorowe nutki”, „Prząśniczka” i „Landwarowianka” z Landwarowa, „Biedronka”, „Troczanie”, „Stare Troki” i Zespół Reprezentacyjny Ziemi Trockiej z Trok, „Strumyk” i Trio „Hanki” z Połuknia, „Wisła” z Rykont, także „Grzegorzanie” z Grzegorzewa i Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna. A gwoździe programu to pochodząca z Rudziszek znana na Litwie piosenkarka Ewelina Saszenko, zespół folkowy „Lalki Corporation” z Białorusi i Zespół „Junior” z Polski.

Wiele się działo również poza sceną. Była wystawa darów jesieni, kiermasz, zabawy dla dzieci, nie zabrakło też tradycyjnej zupy starosty, a koła ZPL rejonu trockiego przygotowały dożynkowe stoiska.