Jak można przeczytać na stronie Regionu Puszczy Białowieskiej „w Puszczy czuć jesienno–zimową aurę. Za chwilę puszczańskie salony pokryje kolorowy dywan, utkany z kolorowych liści, ponad którym mienić się będą złote korony drzew. A potem.... śnieżny puch szczelnie otuli zaspany las. Jesienno-zimowa Puszcza Białowieska to idealny kierunek na wypoczynek – tu nigdy nie ma nudy! Zachwycą Was skąpane w kolorach krajobrazy, krople porannej rosy uchwycone na niekończących się pajęczynach, ucieszą kosze pełne grzybów. Z kolei wieczorem – nie przestraszcie się potężnych basowych ryków. To jelenie na rykowisku randkują w najlepsze, a wtórują im łosie – na bukowiskach. Niewątpliwie – miłosne rozterki kopytnych to największa puszczańska atrakcja. A zimą – poranne audiencje u jego jegomości Żubra, zimowe tropienie zwierząt, biesiady, kuligi i ogniska w Puszczy rozgrzeją i porwą do zabawy. Wszystkie sekrety jesienno–zimowego lasu odkryjecie z wykwalifikowanymi przewodnikami. (...) Aktywni z pewnością dadzą wyciągnąć się na rajd nordic walking, zajęcia z aqua zumby w hajnowskim Parku Wodnym lub namówić na przygodę w drezynie. Ciekawskich z kolei zapraszamy na warsztaty – wykuwania podkowy w hajnowskim muzeum, garncarskie, lepienia z gliny, filcowania, wyplatania ze słomy i wiele innych"

 

Strona Regionu Puszczy Białowieskiej przybliża też turystom Hajnówkę. „Najbliższe okolice posiadają bogatą sieć szlaków pieszych, rowerowych oraz nordic walking. Ofertę rekreacyjną uzupełnia Park Wodny z licznymi atrakcjami. (...) Ciekawym turystycznym atutem są leśne kolejki wąskotorowe, których trasy wiodą przez malownicze tereny Puszczy Białowieskiej. W samym mieście zwracają uwagę obszary zielone, znajduje się tu ponad 50 pomników przyrody – głównie wiekowych dębów. (...)

 

Niepowtarzalny duchowo-kulturowy klimat tworzą m.in.: Sobór Świętej Trójcy, stanowiący architektoniczną perłę, (...), Kościół Św. Cyryla i Metodego z charakterystycznym, puszczańskim wystrojem, mistyczne uroczysko Krynoczka, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej (...)


Hajnówka ma również swoje wyjątkowe smaki, bazujące tylko i wyłącznie na naturalnych produktach, pochodzących od lokalnych producentów. Warto tu wymienić aromatyczne i ekologiczne zioła, herbaty, przyprawy, słodki smak miodu z markowym „Lipcem białowieskim" na czele, hajnowskie sery: twaróg i ser carski oraz pieczywo. I duma miasta, kulinarny król – „Hajnowski Marcinek". Jest to ciasto wypiekane według wiekowej tradycyjnej receptury, które w 2016 r. zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa".


W Hajnówce na uwagę zasługują:

Sobór Św. Trójcy – perła hajnowskiej architektury sakralnej – dwupoziomowa świątynia z ciekawą architekturą prof. Aleksandra Grygorowicza, mieszcząca 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Przekraczając próg cerkwi możemy poczuć się jak zawieszeni między niebem a ziemią. W duchowy klimat wprowadza odwiedzających wnętrze cerkwi, które zdobią piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu greckiego artysty Dymitriosa Andonopulosa, ceramiczny ikonostat oraz ogromny żyrandol w kształcie krzyża. Każdego roku w maju w Soborze i całej Hajnówce rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy chórzystów z całego świata, uczestników Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.


Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa - prywatne muzeum powstało w 2003 r. z inicjatywy Pana Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni. Stanowi swoisty hołd przodkom i przykład wielkiej pasji oraz kultywowania tradycji rodzinnych. Wśród eksponatów muzeum znajdują się: narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Rodzinne zbiory ogółem liczą ponad 580 sztuk. W muzeum organizowane są warsztaty, w czasie których uczestnicy poznają podstawy kowalskiego fachu. Każdy może sam spróbować wykuć podkowę, która według przekazów ludowych jest symbolem ochronnym, przynoszącym szczęście domowi na którym ją zawieszono.

 

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – obiekt sakralny, w murach którego znajdują się unikatowe, zabytkowe 28 głosowe organy z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Söhne", wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Pięknego brzmienia ich dźwięków można posłuchać podczas Koncertów Muzyki Kameralnej i Organowej, które odbywają się podczas wakacji w naszym mieście.


Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej – to jedyny ośrodek prezentujący bogactwo kulturowe, historię i tradycje Podlasia zamieszkałego przez białoruską mniejszość narodową. Muzeum organizuje wystawy okresowe dotyczące twórczości lokalnych artystów jak również artystów z Białorusi. Poza tym posiada spore zbiory zabytków kultury materialnej Podlasia prezentowane na trzech stałych ekspozycjach. To tu można zobaczyć typową wiejską zagrodę gospodarską Białorusinów Podlasia, podpatrzeć jak wyglądało ich życie i praca. Wśród eksponatów znajdują się sprzęty domowego użytku, sprzęty gospodarskie, archiwalne fotografie. Eksponaty pochodzą z XIX i XX wieku. Muzeum prezentuje również tradycyjne rzemiosła, które odeszły w niepamięć – kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo, kołodziejstwo czy bednarstwo. (...)

 

Park Wodny– idealne miejsce na relaks i aktywne spędzenie czasu, a zarazem jeden z najatrakcyjniejszych tego typu obiektów w woj. podlaskim. Do dyspozycji użytkowników pływalni pozostaje 6 torów basenu sportowego o długości 25 m, jak również basen rekreacyjny wyposażony w dwa tory do nauki pływania, masaże ławeczkowe, gejzer podwodny, przeciwprąd, sztuczną rzekę, kulę wytwarzającą fale, urządzenia do masażu karku i masaże ścienne oraz wannę jacuzzi. Dodatkową atrakcją są dwie zjeżdżalnie: mała wewnętrzna i duża zewnętrzna, ślimakowa o długości całkowitej 132 m. Ponadto do korzystania przez odwiedzających są dwie sauny – sucha i parowa oraz tężnia. Dodatkowo w SPA można odbyć odprężającą podróż do krainy przyjemności, nasyconą dźwiękami relaksującej muzyki i aromatycznym zapachem olejków eterycznych. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Kościół pw. Św. Cyryla i Metodego – nowoczesna świątynia zbudowana w stylu neobarokowym Od frontu po obu stronach głównego wejścia stoją dwie wysokie na 38 metrów wieże z tarasem widokowym między nimi. Natomiast w jej wnętrzu podziwiać można unikatowe żyrandole, kinkiety i świeczniki z poroży jelenia wykonane przez Pawła Kordeckiego i Henryka Borowego. Główny ołtarz poświęcony jest tajemnicy fatimskiej. (...)


Wąskotorowa kolejka leśna w Puszczy Białowieskiej Turystyczna Kolejka Wąskotorowa - sieć kolejek wąskotorowych zbudowana przez Niemców eksploatujących puszczę w czasie I wojny światowej. Były one wykorzystywane do końca lat 80-tych XX wieku do wywozu drewna z puszczy, a obecnie stanowią jedną z najciekawszych atrakcji regionu – oryginalną formę poznania przyrody. Podróż kolejką pozwala podziwiać otaczającą naturę i chłonąć niesamowite zapachy i niepowtarzalne barwy Puszczy Białowieskiej. (...)


Krynoczka- cudowne źródło o leczniczej mocy w Puszczy Białowieskiej, położone 3 km od Hajnówki, jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Jak przed wiekami, tak i teraz, pielgrzymi odwiedzający Krynoczkę, chusteczką zwilżoną w jej wodzie przecierają chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywają się choroby. W pobliżu stoi wzniesiona w 1846r. drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy".

 

Jan Bodakowski