Najlepsze i atrakcyjne cenowo dekoracje świąteczne do Twojego domu

 

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły. Czas nadziei, radości i otwarcia się na drugiego człowieka, czas wzruszających spotkań rodzinnych i wspólnego kolędowania. Warto zadbać o to, by wystrój naszego domu czy mieszkania podkreślał magię tych dni oraz przygotować drobne, świąteczne upominki dla osób, do których wybieramy się z wizytą, jak i dla odwiedzających nas gości.

 

Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że skrzydłokwiat ma zdolność wchłaniania pięciu groźnych związków obecnych w mieszkaniach.

Należą do nich: formaldehyd – środek konserwujący używany m.in. w kremach, mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach. Kontakt z tą substancją działa toksycznie na układ oddechowy, odpornościowy, wątrobę, skórę. Benzen – jedna z najgroźniejszych trucizn przemysłowych - toksyczna i rakotwórcza. Benzenu używa się m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, farb, lakierów, klejów. Ksylen – substancja rakotwórcza, stosowana m.in. w produkcji lakierów, środków do konserwacji drewna. Trichloroeten – substancja toksyczna używana m.in. w rozpuszczalnikach i podczas czyszczenia chemicznego. Tlenek węgla, czyli czad - bezwonny toksyczny gaz, który zabija szybko i bezboleśnie i nie tylko zimą!

Skrzydłokwiat pochłania promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Warto go więc ustawić w pomieszczeniu, gdzie stoi telewizor, komputer czy drukarka. To doskonała roślina do biura.

Skrzydłokwiat nawilża powietrze oddając wilgoć do otoczenia. To ważne szczególnie zimą, kiedy suche powietrze szczególnie daje się we znaki. Żeby skrzydłokwiat spełnił swoją rolę, musi być podlany a jego liście wolne od kurzu.

Niezwykła roślina pochłania zarodniki pleśni. Z tego względu jest bardzo polecany do domów osób z alergią i mających problemy z układem oddechowym.

Skrzydłokwiat to jedna z niewielu roślin pokojowych o pięknych liściach i jednocześnie bardzo dekoracyjnych kwiatach. Białe kwiatostany  pojawiają się przez całe lato aż do października, a nawet - jeśli zapewni się mu dużą wilgotność - zimą. Skrzydłokwiat jest odporny na szkodniki i choroby, a jego uprawa nie sprawi kłopotu osobom posiadającym podstawową wiedzę na temat pielęgnacji roślin. Warto mieć go w domu, a szczególnie w sypialni i w pobliżu komputera. Roślina nie należy również do najmniejszych - w zależności od odmiany osiąga od 30 cm do metra wysokości, wszerz rozrasta sie do około metra.

Zimą skrzydłokwiat powinien stać w najjaśniejszym miejscy w mieszkaniu. Latem w półcienistym, osłoniętym przed bezpośrednim słońcem; temperatura optymalna zimą - ok. 16 - 18 stopni; latem - 18 - 21, maksymalnie 27 stopni C (pod warunkiem, że jest wilgotno).

Potrzebuje dużo wilgoci przez cały rok. Latem podlewa się go 2 - 3 razy w tygodniu i często spryskuje. Doniczkę z rośliną najlepiej umieścić na podstawce z wodą i kamykami.

Latem i w okresie kwitnienia dokarmia się roślinę co 2 tygodnie.

Na podst. Onet.pl