Wideo. Adam Bujak i Jan Bodakowski polecają książki z wydawnictwa Biały Kruk

0
0
0
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech Roszkowski / Jan Bodakowski, prawy.pl

Na warszawskich targach książek historycznych Jan Bodakowski i Mariusz Paszko rozmawiali z wieloma autora książek i ukazywali ciekawą ofertę wydawniczą. Jednym z rozmówców publicystów portalu Prawy pl był znany polski fotograf Adam Bujak. W drugim filmie Jan Bodakowski opisał ofertę wydawniczą wydawnictwa „Biały Kruk".

Adam Bujak i Jan Bodakowski polecają książki z wydawnictwa Biały Kruk

 

Adam Bujak od lat 60 XX wieku fotografował biskupa Karola Wojtyłę z czasem wybranego na papieża Jana Pawła II. Wydano ponad 130 albumów ze zdjęciami Adama Bujaka, w tym ponad 100 wydało wydawnictwo Biały Kruk. Artysta należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, Royal Photographic Society w Londynie, Arcybractwa Męki Pańskiej w Krakowie, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Był wielokrotnie nagradzany za swe prace i publikacje. W 2005 roku był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

 

Biały Kruk - oferta wydawnicza

 

Jednym z autorów książek publikowanych przez wydawnictwo Biały Kruk jest ks. Waldemar Chrostowski. „Teolog i biblista, specjalista w dziedzinie relacji między Kościołem a judaizmem. W latach 2001-2010 profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie".

 

Najnowszą publikacja autorstwa księdza profesora Chrostowskiego wydaną przez wydawnictwo Biały Kruk jest książka „Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej". W swojej książce ks. prof. Waldemar Chrostowski „prowadzi nas po każdej części Modlitwy Pańskiej, tłumacząc jej sens, trwałe zakorzenienie w Piśmie Świętym – także w Starym Testamencie – wskazując głębokie teologiczne treści zawarte w jej słowach. Czyni to językiem pięknym i zrozumiałym. Odwołuje się zarówno do Biblii, jak i długiej tradycji Kościoła, a także medytacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz papieży św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. „Ojcze nasz" jest bogactwem i darem jak każda modlitwa, czyli rozmowa z Bogiem. Słowa codziennego pacierza, do których jesteśmy przyzwyczajeni od małego, mogą dzięki dogłębnej refleksji i dogłębnemu poznaniu obdarzyć nas nową duchową mocą. Ks. prof. Waldemar Chrostowski proponuje, „aby zakończywszy lekturę tej książki, wziąć do ręki kartkę papieru i napisać na niej poszczególne prośby Modlitwy Pańskiej; jest ich siedem. Niezwykle owocne będzie zastanowienie się, co w każdej z nich najbardziej mnie poruszyło i dotknęło, co okazało się najważniejsze i być może zmieniło odmawianie i przeżywanie tej modlitwy. Taki wysiłek przyniesie wielki pożytek duchowy każdemu, kto go podejmie".

 

Wydawnictwo Biały Kruk opublikowało również pracę księdza profesora Chrostowskiego „Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa. Listy do Siedmiu Kościołów Apokalipsy". „Listy św. Jana Apostoła – które są fragmentem Apokalipsy – do Siedmiu Kościołów Azji, siedmiu wspólnot, są skierowane do chrześcijan przeżywających rozczarowanie, że w świecie zbawionym przez Chrystusa wciąż istnieje wiele zamętu oraz grzechów i wypieranie się wiary. To, co dzisiaj dzieje się w Kościele, ma liczne precedensy w przeszłości, również najdalszej, sięgającej samych jego początków, której świadectwa znajdujemy w Nowym Testamencie. Przedstawiając rozpowszechnianie się wiary w Jezusa Chrystusa i wielki entuzjazm, jaki towarzyszył jej przyjmowaniu, autorzy Nowego Testamentu nie pomijają trudności i sprzeciwów, na jakie napotykała. W spojrzeniu na Kościół nie można poprzestać na czysto ludzkich kategoriach i ocenach, bo nie wyczerpują one jego istoty i rzeczywistej tożsamości. Wychodząc od własnego doświadczenia życiowego, św. Jan podkreśla potrzebę wytrwałości jako cnoty, której najbliższa jest cierpliwość. W obliczu prześladowań, jakie spadają na chrześcijan, nie można tracić ducha. Podstawę niezachwianej nadziei stanowi wiara w Jezusa Chrystusa – ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. To ona pomaga przezwyciężać wszystkie przeciwności i prowadzić dobre życie jako zadatek życia wiecznego. Zapis przekazanego orędzia, pozostając w duchu tradycji prorockiej, z której wyrosły księgi święte, jest przeznaczony dla obecnego pokolenia, a także dla wszystkich pokoleń chrześcijan, bo sytuacja z początków Kościoła będzie się powtarzała".

 

Kolejnym autorem książek wydawanych przez wydawnictwo Biały Kruk jest profesor Andrzej Nowak „znakomity historyk, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich" Kierownik „Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w. Swoją ogromną wiedzą na ten temat dzielił się na wykładach m.in. na uniwersytetach amerykańskich (Harvard, Columbia, Rice), angielskich (Cambridge, London University), a także m.in. na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie w Tokio, Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas i Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu".

 

Prof. Andrzej Nowak „ma w swoim dorobku naukowym ponad 30 książek oraz blisko 200 artykułów i recenzji naukowych, jest też autorem ponad 400 artykułów publicystycznych. Andrzej Nowak jest autorem esejów i artykułów w albumach wydawnictwa Biały Kruk, a także samodzielnych książek".

 

Autorem wielu książek wydanych przez wydawnictwo Biały Kruk jest też profesor Wojciech Roszkowski ekonomista, politolog i historyk. „W roku 1987 zyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, pracując w Katedrze Historii Gospodarczej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od października 1990 roku pracował również w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie objął kierownictwo Zakładem Europy Środkowo-Wschodniej. Tego samego roku został mianowany prorektorem Szkoły Głównej Handlowej i pełnił tę rolę do 1993 roku. Od 1991 roku posiada tytuł profesora tej uczelni. W roku 1996 uzyskał stopień naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 1994-2000 piastował stanowisko dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN, a obecnie pełni tam funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej".

 

Jan Bodakowski

Źródło: Prawy TV

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną