Jednak żywność w dzisiejszych czasach jest pełna azotanów, grzybów, pestycydów i innych związków chemicznych, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Jak z tym walczyć i dostarczać do organizmu jedynie to, czego potrzebujemy?

 

JAK ZDOBYĆ ZDROWĄ ŻYWNOŚĆ?

Jest kilka sposobów, jak można sobie radzić z chemią w żywności. Możesz samodzielnie prowadzić własne uprawy, jednak nie wszyscy z nas mają taką możliwość. Często też warzywa i owoce kupowane od rolników nie są pozbawione azotanów, pestycydów, czy rozwijających się w nich grzybów. Jednak jest ich zdecydowanie mniej niż w przypadku produktów kupowanych w dyskontach, czy w przypadkowych sklepach. Zakupy bezpośrednio od rolników pozwalają zyskać pewność, że ograniczymy negatywne substancje do minimum.

 

OZONOWANIE ŻYWNOŚCI

Kolejnym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów i chemii, która znajduje się w warzywach i owocach, jest odpowiednie ich umycie, ale nie jak to do tej pory robiliśmy, pod bieżącą wodą. Możemy wymoczyć je w wodzie z sodą oczyszczoną lub octem, to pozwoli pozbyć się chemii. Innym sposobem i to dużo bardziej skutecznym jest ozonowanie żywności, do którego wykorzystujemy ozonator.

 

JAK DZIAŁA OZONATOR ŻYWNOŚCI?

Przede wszystkim korzystanie z ozonatora umożliwia usunięcie zanieczyszczeń mikrobiologicznych i dodatkowo wydłuża termin przydatności żywności. Ozonowanie żywności pozwala na usunięcie pestycydów, antybiotyków, wszelkich ulepszaczy, zabija pleśnie, grzyby i bakterie. Ozonator działa także odkażająco i odświeżająco na mięso. Dzięki jego działaniu mamy pewność, że spożywana przez nas żywność jest zdrowa i pozbawiona chemii. Jest to o tyle ważne, że stanowi budulec dla każdej naszej komórki. Dlatego z dużą starannością powinniśmy wybierać żywność bezpieczną i zdrową dla naszego organizmu.

 

JAKI OZONATOR ŻYWNOŚCI WYBRAĆ?

Jest wiele rodzajów ozonatorów i ich wybór zależy głównie od indywidualnych preferencji. Jednym z częściej polecanych jest ozonator zy-h103, którego działanie jest całkowicie bezpieczne. Należy pamiętać, że ozon bardzo szybko ulega rozkładowi i nie zostawia żadnych śladów na żywności. Urządzenie działa tak, że po utlenieniu się wszystkich zanieczyszczeń ozon zostaje przekształcony w zwykły tlen, dodatkowo nie wytwarzając niebezpiecznych dla naszego zdrowia składników ubocznych. Dodatkowo ozonowanie warzyw i owoców staje się zdecydowanie prostsze niż moczenie ich w sodzie oczyszczonej.

 

Artykuł powstał w oparciu o materiały merytoryczne ze strony: MocSokow.pl