Ustalono, że przekazywanie koronawirusa może następować zarówno przez powietrze, jak i poprzez kontakt z powierzchniami. Zaobserwowano też podobieństwo nowego koronawirusa do koronawirusa SARS-CoV-1, który w 2003 r. spowodował wybuch epidemii SARS. Chodzi tu o ich zdolność do stosunkowo długiej aktywności poza organizmem żywego nosiciela, przy czym koronawirus powodujący chorobę COVID-19 z niewiadomych przyczyn rozprzestrzenia się znacznie szybciej i na większe obszary niż SARS.

Chociaż sposób przechodzenia koronawirusów z powierzchni i przemiotów nieożywionych do organizmu nowych nosicieli nie został jeszcze naukowo opisany, to najnowsze ustalenia amerykańskich uczonych zmuszają sceptyków do przyznania, że rację mieli ci wszyscy, którzy od początku wuhańskiego kryzysu domagali się wstrzymania pasażerskiego ruchu lotniczego z Chinami i innymi azjatyckimi ogniskami zarazy, gdyż – jak się okazuje – koronawirus mógł się rozprzestrzeniać po dotarciu do Polski nie tylko poprzez kontakt z nosicielami wysiadającymi z samolotów, ale również poprzez kontakt z ich bagażami. Można przypuszczać, że powyższe ustalenia zostały wzięte pod uwagę przez prezydenta Donalda Trumpa, który wydał wczoraj 30-dniowy zakaz przyjmowania rejsów pasażerskich z Europy na lotniskach amerykańskich. [2]
Powstaje też konieczność podjęcia decyzji w sprawie dalszego korzystania przez ludzi z krajowego transportu zbiorowego, co nie jest wcale oczywiste, skoro najszybciej można zarazić się koronawirusem w tramwaju, metrze czy autobusie – nie tylko poprzez oddech, ale i przez dotknięcie „zarażonych" przedmiotów.
Nie mówiąc już o przyszłościowych pociągach z Baranowa, którymi koronawirusy, by użyć słów premiera [3], będą mogły „wygodnie podróżować do każdego zakątka kraju" z zawrotną prędkością 250 km/h. – A  tymczasem, Czechy i Słowacja wstrzymały pociągi międzynarodowe w związku z pandemią [4], wyręczając niejako rząd Polski.
Tłum. i opr. Grzegorz Grabowski
 
[1] – Coronavirus can live in air for 3 hours, on surfaces for 2-3 days, by Brooks Hays,  https://www.upi.com/Science_News/2020/03/11/Coronavirus-can-live-in-air-for-3-hours-on-surfaces-for-2-3-days/8121583963038/ (11.03.2020).
[2] – Przez koronawirusa nie polecisz do USA. Donald Trump zawiesza loty z Europy do Stanów Zjednoczonych. Świat walczy z koronawirusem [12.03] https://gazetawroclawska.pl/przez-koronawirusa-nie-polecisz-do-usa-donald-trump-zawiesza-loty-z-europy-do-stanow-zjednoczonych-swiat-walczy-z-koronawirusem/ar/c1-14852201 (12.03.2020).
[3] – Centralny Port Komunikacyjny. Komponent kolejowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralny_Port_Komunikacyjny#Komponent_kolejowy (red. 14.02.2020).
[4] –  Czechy i Słowacja wstrzymują pociągi międzynarodowe https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/czechy-i-slowacja-wstrzymuja-pociagi-miedzynarodowe-95783.html (12.03.2020).