Komisja stwierdziła, że ​​już w 1973 r. były Watykański Skarbnik „był nie tylko świadomy wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchowieństwo, ale również rozważał środki pozwalające uniknąć sytuacji, które mogłyby prowokować plotki”.

Ustalenia komisji zostały zredagowane, aby uniknąć przesądzenia procesu z udziałem Pella w sprawie pięciu zarzutów napaści seksualnej na dzieciach rzekomo popełnionych w połowie lat 90. Pell został skazany w grudniu 2018 r., ale australijski sąd najwyższy uchylił tę decyzję jednomyślnie w pełnym składzie siedmiu sędziów w kwietniu.
Uznano, że nie było dowodów na winę Pella, a proces był tendencyjny.
Duża część raportu dotyczy jednego z najbardziej znanych australijskich pedofilów, Geralda Ridsdale, który odsiaduje 34-letni wyrok więzienia za szereg ataków seksualnych na dzieci od dziesięcioleci. W 2017 r. Komisja stwierdziła, że ​​były biskup Ronald Mulkearns wiedział o przestępstwie Ridsdale z 1975 r. i pomimo tego nie udało się go powstrzymać. Zamiast go ukarać biskpup przenosił go z parafii do parafii, co dało księdzu dostęp do większej liczby ofiar, jak podała komisja.

Przez pewien czas Pell służył pod biskupem Mulkearnsem jako jeden z jego konsultantów, w niewielkiej grupie kapłanów, której zadaniem było doradzanie biskupowi w zakresie poruszania się proboszczów i innych spraw.
Pell konsekwentnie zaprzecza, aby kiedykolwiek był zaangażowany w jakąkolwiek decyzję o przeniesieniu Ridsdale. W oświadczeniu dla komisji z maja 2015 r. Pell powiedział: „Nigdy nie przyjąłbym ani nie wziąłbym udziału w decyzji o przeniesieniu Ridsdale, wiedząc, że molestował dzieci, i nie zrobiłem tego”.

Kard. Pell jest jednym z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, należącym do jego rady doradców. Biorąc pod uwagę wcześniejsze, jak się okazało, fałszywe doniesienia o tym, że kard. Pell molestował dzieci, i ta sprawa może być tylko atakiem na niego.