Na zlecenie Arnolda Sterna z New York Times, który opisał, jak dziennikarz z Polski odnalazł pamiętniki po Korczaku, Pilny ma opisać niedawną kradzież wartego kilka milionów dolarów obrazu „Widok Kapitolu” Canaletta, której ofiarą padł warszawski Zamek Królewski.


W pracy nad artykułem dziennikarzowi pomaga jego syn i nastoletni miłośnicy Canaletta z Warszawy. W czasie wyjazdu ojca z synami do Włoch na rajd zabytkowych samochodów sportowych młodzieńcy wpadają na trop zaginionego obrazu i poznają śliczną koleżankę z USA. Pełnym akcji i niebezpieczeństw przygodom młodych bohaterów towarzyszą ciekawe opisy włoskiej przyrody i zabytków.


Powieść przyjemnie się czyta. Zaletą powieści jest duża ilość informacji edukacyjnych oraz przedstawianie młodemu czytelnikowi jako wzorów do naśladowania nastolatków zainteresowanych historią i kreatywnych.


Autor powieści Adam Michejda „pracował jako reporter w »Expressie Wieczornym« i »Życiu Warszawy«. Najdłużej związany był z „Super Expressem”, był m.in. zastępcą redaktora naczelnego. Przez kilka lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie kierował największą gazetą polonijną w Stanach Zjednoczonych – „Super Expressem USA”. Po powrocie do Polski osiadł nad Jeziorem Zegrzyńskim, a zawodowo współtworzy portal Party.pl”.


Jan Bodakowski