9 lipca o godz. 19:00 w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego (ul. św. Jerzego 9) odprawiona zostanie Msza święta w intencji ofiar ludobójstwa oraz Ojczyzny.
 
10 lipca o godz. 18:00 spod Konsulatu Honorowego Ukrainy (ul. Piotrkowska 77) wyruszy Łódzki Marsz Pamięci Ofiar Wołynia, który przejdzie ulicą Piotrkowską, zatrzyma się pod tablicą pamiątkową na kościele pw. Zesłania Ducha Świętego i zakończy się na Placu Wolności.
 
 
 
 
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Łodzi i okolic do wzięcia udziału w obchodach!
 

Rzeź wołyńska – ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny należącego do Komisariatu Rzeszy Ukraina), podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1945.

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.

Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku.