O całej sprawie informuje Onet.pl. Eliezer Szerbatow to kapitan reprezentacji Izraela. Do Re-Plast Unii Oświęcim dołączył tego lata, przenosząc się do Polski z kazachskiego Jertysu Pawłodar. W środę transfer bardzo ostro skrytykował amerykański rabin Elchanan Poupko. Po informacji o przejściu zawodnika rabin Nowego Jorku napisał na Twitterze: „Nigdy nie sądziłem, że będę musiał to powiedzieć. Dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz jest zdradą i nożem w plecy dla milionów ludzi” – napisał Poupko. To jednak nie koniec. W dalszej części zwrócił się bezpośrednio do samego zawodnika. „Jesteś utalentowanym zawodnikiem. Czy naprawdę nie mogłeś znaleźć innej drużyny? Każda twoja bramka przyniesie chlubę miastu, które oglądało, jak nasi bracia i siostry wylatują z dymem komina. Każdy, kto zamieszkuje dziś to miasto, jest winny” – napisał.

Dziennikarze portalu Onet.pl zwrócili się do rabina z pytaniem dlaczego wysuwa takie twierdzenie pod adresem mieszkańców Oświęcimia. – Tereny tego miasta są przesiąknięte krwią moich braci i sióstr. Nic tego nie zmieni. Nigdy nie zapomnimy o ludziach, którzy zniknęli tylko dlatego, że byli Żydami. Przynoszenie chwały miastu znanemu tylko z tych historycznych wydarzeń wielu Żydów postrzega jako bardzo obraźliwe. Wczoraj rozmawiałem ze znanym człowiekiem, który przeżył Holokaust. Powiedział, że czasem się ze mną nie zgadza, ale był zaskoczony [transferem Szerbatowa] i zapytał: "Jak ktokolwiek może grać w tym miejscu?". Nie rozumiem, jak to możliwe, że rozgrywa się tam jakiekolwiek mecze – powiedział Poupko.

Do transferu odniósł się sam hokeista. W wywiadzie powiedział, że „Tutaj w Polsce ludzie cieszą się, że Żyd z Izraela przyjechał grać dla Auschwitz” – powiedział izraelskiej gazecie Sherbatov. „Cieszę się, że mogę tworzyć tę historię i oczywiście chcę pomóc, by nie zapomniano o Holokauście”. W podobnym tonie odpowiedział w mediach społecznościowych rabinowi zaznaczając, że nie rozumie zarzutów i że "chce tworzyć nową historię Żydów". Ten nie pozostał dłużny i skrytykował sportowca. – To zdanie jest bardzo obraźliwe. Nie ma nic złego w historii narodu żydowskiego. Nie można winić ofiar. Mówimy o pięknych, wspaniałych i niewinnych ludziach. Nie potrzebujemy tworzenia nowej historii. Czy Szerbatow zastąpi Alberta Einsteina, Franza Kafkę albo Meira Szapiro, strzelając kilka bramek na boisku do hokeja na lodzie? Żydzi mają piękną historię i nie musi być ona naprawiana. To historia Polski, Niemiec i reszty Europy tego wymaga – zaznaczył.

Rabin z Nowego Jorku odpowiedział także na pytanie dlaczego jego zdaniem to mieszkańcy Oświęcimia są „winni”. - Każdy, kto żyje w Polsce i nie podjął próby dowiedzenia się, kto wcześniej zamieszkiwał te tereny oraz dlaczego go na nich już nie ma, jest winny. Francuzi, Belgowie, Włosi czy inne europejskie kraje nie mają problemu z przyznaniem, że między nimi byli źli ludzie, którzy odegrali swoją rolę w ludobójstwie Żydów. Tymczasem Polska namiętnie neguje swój udział, co jest problematyczne (…) Wielu ludzi w Polsce ryzykowało swoje życie, by ratować Żydów podczas Holokaustu. Jeszcze więcej pomagało Niemcom w ludobójstwie mojego narodu. Chciałbym, by więcej Polaków opowiedziało się po stronie moralności. W rzeczywistości, wielu sprawiedliwych i niewinnych ludzi z waszego kraju zostało ukaranych przez rodaków za pomaganie Żydom – powiedział.

Całą sprawą ciągle zdziwiony jest hokeista. – Rozumiem, że II wojna światowa była dla Żydów trudnym czasem. Nie wiem jednak, dlaczego rabin nie widzi w moim transferze żadnych pozytywów. To jakiś nonsens. Nie spodziewałem się takiej reakcji, ponieważ gram w drużynach narodowych Izraela od 13. roku życia. Cieszę się jednak z odzewu ludzi z Polski, którzy od razu napisali, że są razem ze mną. Dziękuję im za to. Dostałem nieprzyjemne wiadomości, lecz większość to pozytywne sygnały i pochodzą z całego świata (…) Przed transferem do Unii Oświęcim nie miałem wątpliwości, bo to dla mnie wielka szansa. Chcę, żeby tytuł mistrzowski wrócił do tego miasta. Gdy ruszyły negocjacje, właściciel klubu okazał mi wielki szacunek. Unia ma wielkie cele i jestem zaszczycony, że stałem się częścią tego projektu. Nie miałem jeszcze czasu, by odwiedzić muzeum Auschwitz-Birkenau ze względu na obowiązki w klubie. Chcę dać nadzieję młodszemu pokoleniu Żydów. Nie możemy zapominać o przeszłości, ale też trzeba iść do przodu niezależnie od tego, czy jesteś hokeistą, czy uprawiasz inny – mówi Onetowi Szerbatow.

Skandaliczne słowa rabina odbiły się szerokim echem. W specjalnym oświadczeniu odniósł się do nich prezydent Oświęcimia Janusz Chwietura: „W imieniu mieszkańców Oświęcimia wyrażam stanowcze oburzenie w związku ze słowami rabina Elchanana Poupko, który skrytykował Eliezera Szerbatowa, nowego zawodnika drużyny hokejowej Unia Oświęcim za to, że jako reprezentant Izraela będzie grał w mieście, w którym istniał obóz Auschwitz. Ponadto, w swoich skandalicznych wypowiedziach dobitnie oskarżył on mieszkańców miasta Oświęcim o brak niesienia pomocy więźniom i współodpowiedzialność za istnienie obozu, co sprzeczne jest z oczywistymi faktami historycznymi. (…) Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim, jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej.”

DZ

Źródło: Onet.pl