Jedna z pozywających, Catarina Mota przekonuje, że państwa te "poprzez swoją politykę nieprzychylną klimatowi" podniosły temperaturę powietrza i pogorszyły warunki życia w Portugalii. Mało tego - twierdzą, że to wina Polski i innych krajów, że w Portugalii wybuchają pożary lasów.

Ekowariaci przypomnieli, że w 2017 roku w Portugalii zginęło ponad 120 osób od pożarów lasów. Eksperci sprzymierzeni z klimatystami orzekli, że pożary te wybuchły z powodu globalnego ocieplenia.

- Boję się już na samą myśl, że fale upałów, które w ostatnim czasie odczuliśmy, to zaledwie początek. Nie mamy już wiele czasu, aby zmusić rządy tych państw do należytej ochrony osób takich jak my - wygraża się Mota.

Za pozew odpowiada Global Legal Action Network. Roszczenia dotyczą Portugalii, Polski i 26 innych państw UE. Oprócz tego mowa jest także o Rosji, Szwajcarii (!), Ukrainie, Norwegii, Turcji i Zjednoczonym Królestwie.

- Pod pozwem podpisały się: 21-letnia Cláudia Agostinho, 20-letnia Catarina Mota, 17-letni Martim Agostinho, 15-letnia Sofia Oliveira, 12-letni André Oliveira i 8-letnia Mariana Agostinho - czytamy.