Pielgrzymkę rozpoczęto w klasztorze Krzyża Świętego, zaś jej finał miał miejsce w bazylice św. Franciszka, gdzie odbyło się spotkanie z miejscowym ordynariuszem, bp. Domenico Sorrentino.

- Przez cały dzień młodzi wędrowali szlakami otaczającymi Asyż poznając po drodze zapiski przyszłego błogosławionego, który, jak zapowiadają włoskie media, może zostać pierwszym oficjalnym patronem Internetu - podaje Radio Watykańskie.

- Młodych pociąga to, że Carlo należy do ich pokolenia i że potrafił mówić o Bogu ich językiem. Porusza ich także to, że swą świętość wypracował w normalnym życiu nastolatka, a nawet w Internecie - powiedziała Selene Degli Espositi, która z ramienia duszpasterstwa młodzieży organizowała pielgrzymkę.

Beatyfikację poprzedzi nocne czuwanie w Asyżu, której głównym punktem będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Czuwania odbywać się będą równolegle w dziesięciu kościołach Asyżu, aby spełnić włoskie normy sanitarne wprowadzone pod pretekstem koronawirusa. Motto spotkania nawiąże do dewizy życiowej Carla Acutisa „Eucharystia moją autostradą do nieba”.

Carlo Acutis był wybitnym ekspertem komputerowym. Był przekonany, że Bóg działa także przez sieć. Korzystał z Internetu, by głosić Ewangelię oraz opowiadać o mocy Eucharystii. Od czasu I Komunii Świętej codziennie uczestniczył w Mszy św., spowiadał się w każdy piątek miesiąca.

Dzięki jego postawie, jego rodzice powróciły do Kościoła. Miał polskie korzenie.

W siedem lat po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W lutym 2020 Papież Franciszek uznał cud za jego wstawiennictwem, kiedy w sposób niewytłumaczalny dla medycyny zostało uzdrowione brazylijskie dziecko, co otworzyło drogę do październikowej beatyfikacji.