Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do czerwonej strefy od soboty wrzucone będą 152 powiaty oraz 11 miast wojewódzkich.

Premier Mateusz Morawiecki z kolei poinformował o nowych obostrzeniach, które od jutra wejdą w życie. Wyjątkiem są te dotyczące wesel, które obowiązywać będą dopiero od poniedziałku.

W placówkach handlowych będzie mogło przebywać jedynie pięć osób na kasę. Od 19 października obowiązywać będzie zakaz organizacji imprez okolicznościowych. Podczas uroczystości religijnych jedna osoba może przebywać na 7 m2. Natomiast w zgromadzeniach publicznych może spotkać się maksymalnie 10 osób.

Ponadto w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych - za wyjątkiem zajęć praktycznych - obowiązuje tryb nauczania zdalnego.

Ponadto w strefach żółtych i czerwonych lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6-21. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21 posiłki można wydawać wyłącznie na wynos. W transporcie publicznym może być zajęte 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Wydarzenia sportowe odbywać się mogą wyłącznie bez udziału publiczności. W wydarzeniach kulturalnych może być publiczność, ale zajętych może być tylko 25 proc. miejsc. Zawieszono także działalność basenów, aquaparków oraz siłowni.