Apophis to potężna, 300-metrowa kosmiczna skała, zwana także "zabójcą planet". Okrąża słońce w ciągu 323 dni z oszałamiającą prędkością prawie 108 tys. km na godzinę!

Z powodu swojej rotacji wokół Słońca, Aphosis co kilka lat zbliża się do Ziemi. Ryzyko  uderzenia jej w naszą planetę od dawna jest brane pod uwagę, jednak zawsze oceniane było jako nikłe.

Teraz jednak naukowcy z University of Hawaii i Jet Propulsion Laboratory poinformowali, że trajektoria lotu asteroidy uległa zmianie. Nie można wykluczyć, że przy zbliżeniu do Ziemi w 2068 roku dojdzie do kolizji.

- Przez jakiś czas sądziliśmy, że uderzenie w Ziemię nie jest możliwe w czasie zbliżenia w 2029 r. - powiedział dr Dave Tholen, autor odkrycia.

- Nowe obserwacje wykonane na początku tego roku z pomocą teleskopu Subaru były jednak na tyle dokładne, aby uwidocznić efekt Jarkowskiego na asteroidzie Apophis. Pokazują one, że asteroida zbacza z wyznaczanej przez grawitację orbity o ok. 170 metrów rocznie. To wystarczy, aby scenariusz zderzenia w 2068 roku wchodził w grę - podkreślił.