Córka zmarłego miliardera Jana Kulczyka, Dominika, angażuje się w projekty pomocowe dla krajów trzeciego świata. W zeszłym roku w TVN wyemitował odcinek programu "Efekt domina" o Sumbie na Indonezji.

Jak czytamy na stronie Kulczyk Foundation, "Sumba to indonezyjska wyspa, przez wieki izolowana od reszty świata, która zachowała swoją unikalną kulturę, zwyczaje i wierzenia".

- Większość jej mieszkańców stanowią wyznawcy tradycyjnej animistycznej religii marapu, którzy wciąż żyją w takich samych domach, jak ich przodkowie, a w trudnych sytuacjach proszą o pomoc miejscowych szamanów. Sumbijczycy utrzymują się głównie z rolnictwa, a w życiu codziennym często w ogóle nie korzystają z pieniędzy - czytamy.

Jednocześnie jest to "jedna z najbiedniejszych wysp" archipelagu.

- Brakuje na niej wody pitnej oraz jedzenia. Wiele dzieci jest niedożywionych. Sumba to miejsce, w którym odsetek zachorowań na malarię należy do największych w Azji Południowo-Wschodniej. Są rejony na wyspie, gdzie z powodu malarii co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko - napisano na kulczykfoundation.org.pl.

- Malaria w dalszym ciągu pozostaje problemem na skalę globalną. W 2017 roku na świecie na malarię zachorowało 219 milionów osób. Co roku ponad 400 tysięcy ludzi umiera z powodu tej choroby, z czego większość to dzieci poniżej 5 roku życia. Po dzień dzisiejszy na malarię nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki. Ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej połączony z obecnością najgroźniejszych gatunków komarów przenoszących malarię, powoduje, że na Sumbie choroba ta stanowi poważny problem - zaznaczono.