Amazon dostarczał rządom technologie rozpoznawania twarzy!

0
0
0
/ securitytoday.com

Latem 2018 roku prawie 70 organizacji zajmujących się prawami obywatelskimi napisało list do Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, żądając, aby firma zaprzestała dostarczania rządom technologii rozpoznawania twarzy. Korporacja ta współpracuje bowiem z różnymi rządami, w tym amerykańskim, nad narzędziami, które doprowadzają kontrolę społeczną do perfekcji.

Kiedy myślimy o chińskim systemie totalitarnym to jednym z najbardziej zatrważających obrazów nie wydają się więzienia, tortury, naloty policyjne. To wszystko już było bowiem w historii. Przeraża coś innego: system rozpoznawania twarzy, który sprawia, że w dowolnym miejscu w kraju, gdzie tylko są kamery (a obecnie są prawie wszędzie) można automatycznie rozpoznać dowolnego obywatela. W ten sposób nie da się uciec przed systemem represji. Tymczasem nad technologią rozpoznawania twarzy intensywnie od lat pracuje Amazon, który wspiera inne kraje w jego wdrażaniu. Współpracuje także z rządem USA.

Pomimo głosów sprzeciwu Amazon rozwijał program „Rekognition” jako narzędzie do monitorowania „interesujących osób” i podwoił liczbę dostarczanych rządom innych technologii nadzoru. Na przykład spółka zależna od Amazona, firma Ring, nawiązała współpracę z ponad 1300 organami ścigania, aby wykorzystać materiał filmowy z domowych kamer bezpieczeństwa w dochodzeniach kryminalnych.

W proceder były zaangażowane także inne wielkie firmy technologiczne, jak IBM czy Microsoft. Wycofały się one pod wpływem kontrowersji. Amazon postanowił zawiesić swoją współpracę z rządem USA w tej sferze znacznie później, kiedy ataki na niego się potęgowały. Co interesujące, krytyka nie dotyczyła praw wszystkich obywateli, możliwości ograniczania wolności i zwiększania kontroli, ale złego traktowania nielegalnych imigrantów. To ich w dużej mierze miały bowiem dotyczyć opracowywane rozwiązania. Rząd chciał w ten sposób radzić sobie z niekontrolowaną migracją.

W tym wypadku przeciwko tej technologii nie wystąpili więc zwykli obywatele, ale tzw. obrońcy sprawiedliwości rasowej. W lutym 2018 roku badaczka MIT Joy Buolamwini i Timnit Gebru, ówczesny badacz Microsoftu, opublikowali badanie pt. „Gender Shades” na temat uprzedzeń płciowych i rasowych osadzonych w komercyjnych systemach rozpoznawania twarzy. W tym czasie badanie obejmowało systemy sprzedawane przez Microsoft, IBM i Megvii, jednego z największych chińskich dostawców rozpoznawania twarzy. Nie obejmowało „Rekognition” Amazona.

Badacze ci podkreślali wtedy, że najgorszy system, należący do IBM, był o 34,4 punktów procentowych gorszy w klasyfikowaniu płci dla kobiet o ciemnej karnacji niż dla mężczyzn o jasnej karnacji. Odkrycia natychmiast obaliły twierdzenia o dokładności programów, które firmy wykorzystywały do sprzedaży swoich produktów, i wywołały debatę na temat samego systemu rozpoznawania twarzy.

Amazon przez długi czas odpierał zarzuty, ale po zastrzeleniu przez policję Georga Floyda, czarnoskórego dilera i przestępcę, kiedy rozpętała się akcja Black Lives Matter, w końcu i ta korporacja musiała ograniczyć swoją działalność w tym zakresie i zawiesić współpracę ze służbami. Dokonała tego jednak pod wpływem politycznej poprawności, a nie troski o wolność obywateli.

Zapewne zresztą, kiedy tylko sprawa przycichnie, współpraca ruszy na nowo. Skoro zresztą największym problemem okazuje się to, że system nie rozpoznaje w równym stopniu twarzy białych i czarnych, to wystarczy go ulepszyć. W ten sposób uniknie się posądzeń o rasową dyskryminację, sprawi, że system będzie jeszcze doskonalszy, a przez to kontrola społeczna też będzie na dużo wyższym poziomie.

Zatrważające jest w tym wszystkim to, że ludzie są już tak pozbawieni myślenia, że bardziej przeszkadza im rzekomy rasizm niż ograniczenie ich podstawowych praw. Społeczeństwo zostało tak zindoktrynowane, że bardziej zabiega o ideologiczne cele niż swoje własne dobro. Zamiast żądać odrzucenia systemu represji domaga się jego unowocześnienia. W praktyce do tego się to bowiem sprowadza.

Źródło: redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną