Dzisiaj szczepienia preparatem AstraZeneca wznowiły m.in. Francja, Niemcy i Włochy. Dziś specyfik zacznie być podawany także w Portugalii.

Hiszpania także ogłosiła podobną decyzję. Tam jednak szczepienia ruszą w środę. W przyszłym tygodniu akcję wyszczepiania tym produktem planuje wznowić też Holandia.

Ponadto odwieszenie szczepień preparatem AstraZeneca zapowiedziały też Litwa, Łotwa, Cypr i Bułgaria. Dziś decyzję w sprawie szczepionki  mają podjąć władze zdrowotne Irlandii.

Inaczej jest w Danii, Szwecji i Norwegii. Tamtejsze władze zdrowotne na razie nie podejmują decyzji o przywróceniu szczepień produktem AstraZeneca. – Potrzebujemy kilku dni, aby przeanalizować opinię EMA i zdecydować, czy kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneca – podkreślił szef szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

Podobne zdanie wyraziła także szefowa norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg. Do opinii EMA Dania ustosunkuje się dopiero w przyszłym tygodniu.  

Na razie nie wiadomo, jaką decyzję w sprawie szczepionki AstraZeneca podejmą Austria, Islandia, Rumunia, Estonia, Słowenia i Luksemburg. Państwa te nie poinformowały jeszcze o swoich planach. Wcześniej te kraje zawiesiły szczepienia tym preparatem. Decyzje w sprawie wyszczepiania nie zapadły też w Indonezji i Tajlandii. Tam władze 15 marca odłożyły rozpoczęcie podawania szczepionki AstraZeneca swoim obywatelom.