​​​​1. Ekspres do kawy - najważniejsze kryteria wyboru

Aby wybrać ekspres do kawy wpisujący się w potrzeby warto przed rozpoczęciem poszukiwań konkretnego modelu odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Wśród nich najważniejszym jest to, jak dużo wolnej przestrzeni posiadamy, aby móc go ulokować. Warto tutaj rozważyć to czy nie zabierzemy zbyt dużo blatu roboczego, jak również czy gabaryty sprzętu nie będą dla naszej kuchni zbyt przytłaczające. Kolejne, to rozważenie tego, jakie kawy pijemy najczęściej i na których nam zależy.

Nie bez znaczenia pozostaje jeszcze to, dla ilu osób jednocześnie będziemy chcieli przygotować małą czarną. I koniec końców - jakim budżetem dysponujemy. Ta kwestia wydaje się być takim czynnikiem decydującym w całym procesie zakupowym. Oczywiście warto mierzyć przysłowiowe siły na zamiary, niemniej nie warto jest oszczędzać na sprzęcie. Z założenia ekspres do kawy nie ma być wydatkiem na kilka tygodni, a raczej lat. W takim wypadku warto jednak zainwestować w jakość, oczywiście skrojoną na miarę indywidualnych potrzeb.

2. Ekspresy do kawy - w jakich rodzajach możemy wybierać?

Na rynku jest dużo rodzajów ekspresów do kawy. Jeśli jesteśmy ciekawi, jakie z nich w poszczególnych kategoriach będą najlepsze, to warto jest zasięgnąć porady ekspertów w sklepie. Można także posiłkować się opiniami znajomych, albo też szukać informacji w sieci na hasło ekspres do kawy ranking.

I tak, wśród modeli ekspresów można wymienić m.in. należące do najniższej półki cenowej ekspresy przelewowe. To rodzaj, jaki dedykowany jest miłośnikom tylko wyłącznie klasycznej małej czarnej. Wśród nich można znaleźć z wbudowanym młynkiem, ale na próżno szukać dodatkowych funkcji. Charakteryzuje się łatwością w obsłudze i możliwością zaparzenia kawy kilku osobom jednocześnie.

Kolejne modele, to ekspresy ciśnieniowe (automatyczne i kolbowe). Tutaj w grę wchodzi kilka rodzajów kaw. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie wykorzystuje do ich przygotowania wysokie ciśnienie. W standardzie mamy do czynienia ze zbiornikiem na kawę i wodę, ale często też spieniaczem do mleka. Do wyboru mamy także wiele modeli ekspresów na kapsułki. Są kompaktowe i wygodne w obsłudze. Aby wypić ulubioną kawę, wystarczy jedynie zaaplikować kapsułkę do odpowiedniego pojemnika i gotowe. To dobre rozwiązanie szczególnie do małych przestrzeni.

​​​​​​​3. Ważne parametry ekspresu do kawy

Wśród parametrów na które warto zwrócić uwagę przed wyborem ekspresu wymienia się przede wszystkim ciśnienie (oczywiście w przypadku modeli ciśnieniowych). Im większe, tym mniejszy kontakt kawy z wodą, a co za tym idzie, zdecydowanie lepszy smak. Kolejna ważna kwestia, to moc urządzenia, która wpływa na szybkość przygotowania małej czarnej. Nie bez znaczenia pozostaje także pojemność, zwłaszcza, jeśli zależy nam na dużej ilości parzenia kaw jednocześnie. Oczywiście warto też zwracać uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak obecność młynka czy też wyposażenie ekspresu w spieniacz do mleka. To szczególnie ważne dla amatorów latte czy cappuccino.