Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego, a partnerem strategicznym spółka KGHM Polska Miedź S.A. Pierwsza edycja projektu odbyła się już w 2019 roku, ale na kolejny cykl zjazdów należało poczekać dłuższy czas ze względu na koronakryzys i przeciągający się lockdown.

Formowanie nowych elit

Jak możemy wywnioskować z deklaracji organizatorów, całe przedsięwzięcie wpisuje się w szerszy proces formowania nowych elit, które w przyszłości będą kształtować życie publiczne w naszym kraju:

Nasza fundacja od początku swego istnienia mocno stawia na działalność edukacyjną. W latach 2013-2014 wspólnie z województwem małopolskim organizowaliśmy Akademię Samorządu, w międzyczasie projekty, takie jak: Spotkania z ekonomią czy Spotkania z historią. Teraz we współpracy i przy wsparciu naszego partnera strategicznego, czyli KGHM Polska Miedź S.A., prowadzimy drugą edycję Akademii Patriotyzmu. Mam nadzieję, że projekt będzie swoistą kuźnią kadr i miejscem, w którym swoją wiedzę i umiejętności będą szlifowały osoby, które już niebawem aktywnie włączą się w działalność publiczną – przekonuje Marta Tenerowicz, wiceprezes fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego.

Jest to w dużej mierze możliwe dzięki wsparciu sponsorów, którzy widzą potencjał w młodym pokoleniu Polaków wykazujących troskę o dalsze losy naszego narodu:

Cieszę się, że firma taka jak KGHM, z taką renomą i rynkową pozycją, dostrzega potrzebę inwestowania w młodych ludzi. Jednym z celów, jaki nam przyświeca, jest budowa świadomych, odpowiedzialnych elit. Ze wsparciem KGHM jest to dużo łatwiejsze. Sama jestem absolwentką I edycji Akademii i widzę, jak wiele mi ona dała – twierdzi Izabela Wyżga, jedna z koordynatorek projektu.

Akademia Patriotyzmu może być jedną z inicjatyw, które pomogą odwrócić negatywny trend przejmowania instytucji społecznych przez lewicę:

Przede wszystkim trzeba się koncentrować na tym, co dobre dla Polski. Świadomi politycy, samorządowcy, naukowcy czy dziennikarze to warunek konieczny do rozwoju państwa i narodu. Potrzebujemy propaństwowych, nowoczesnych elit, które będą myślały kategoriami dobra państwa, nie poszczególnych grup interesów i wpływów. Próbujemy je, mam nadzieję, skutecznie budować w ramach naszego projektu. Współczesna młodzież ma wiele możliwości rozwijania różnorakich zainteresowań i pasji. Najczęściej wybiera ścieżkę kariery i osobistego rozwoju. Chcemy udowodnić, że nie musi to wykluczać zaangażowania w sprawy publiczne i społeczne. Nasi słuchacze są dowodem na prawdziwość tej tezy – zapewnia dr Krzysztof Tenerowicz, prezes Centrum im. Władysława Grabskiego.

Startuje druga edycja

W poprzedni weekend (12-13 czerwca) odbył się inauguracyjny zjazd w ramach drugiej edycji Akademii Patriotyzmu. Wykłady i zajęcia dotyczyły w głównej mierze kwestii marketingowych, bezpieczeństwa państwa, a także funkcjonowaniu organizacji pozarządowych. Wśród prelegentów pojawił się publicysta portalu Defence24.pl Juliusz Sabaka, który przybliżył tematykę bezpieczeństwa w dobie globalizmu oraz omówił perspektywy rozwoju naszej cywilizacji. Z kolei blok związany z marketingiem politycznym zrealizował mec. Karol Pietras, który zaznajomił słuchaczy z tajnikami prowadzenia organizacji pozarządowych, takich jak fundacje i stowarzyszenia.

Podczas kolejnych zajęć słuchacze wezmą udział w warsztatach radiowych, poznają tajniki pracy z kamerą i prezentacji przed obiektywem, nauczą się prowadzić media społecznościowe, a także pisać teksty prasowe czy tworzyć swój wizerunek w przestrzeni publicznej. Jak podają organizatorzy, spotkania mają odbywać się raz w miesiącu w Warszawie oraz Krakowie (dwie grupy). Następny zjazd jest zaplanowany w dniach 10-11 lipca.

Za nami I zjazd Akademii Patriotyzmu. Uroczysta inauguracja odbyła się w Warszawie. Dziękujemy za udział wykładowcom oraz słuchaczom. Szczególne podziękowania kierujemy także pod adresem naszego partnera strategicznego KGHM to my oraz organizatora projektu Centrum im. Władysława Grabskiego. Następny zjazd już za niespełna miesiąc. Do zobaczenia!” – czytamy w poście opublikowanym na fanpejdżu organizatorów.

Jakub Zgierski