Małopłytkowość: co to jest?

Małopłytkowość, to zaburzenie, które polega na zbyt małej ilości płytek krwi w organizmie. W zdrowym organizmie panuje równowaga między wytwarzaniem się płytek krwi w układzie krwionośnym, a ich niszczeniem. Jednak zdarza się, że zostaje ona zaburzona i płytek krwi jest za mało lub za dużo. Małopłytkowość odnosi się do tego pierwszego stanu i może mieć poważny wpływ na nasze zdrowie, między innymi powodować krwotoki. 

Małopłytkowość: przyczyny 

Małopłytkowość dotyczy 2,5 proc. populacji. Niekoniecznie musi oznaczać chorobę nabytą - może mieć również wersję wrodzoną, jednak nawet w takim przypadku wymaga leczenia. Niedostateczna produkcja płytek we krwi może wynikać z zaburzonych procesów w szpiku kostnym, wskazywać na niedokrwistość aplastyczną i choroby nowotworowe. 

Małopłytkowość może mieć także podłoże w zaburzeniach  immunologicznych. W takim przypadku dochodzi do nadmiernego usuwania płytek z krążenia na skutek działania przeciwciał. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie rozpoznaje własnych płytek krwi - traktuje je jako obcy element, czyli zagrożenie. W efekcie je atakuje, a w organizmie dochodzi do zaburzenia i zbyt małej ilości płytek krwi. 

Jakie są objawy małopłytkowości? 

Niezależnie od przyczyny zaburzenia, objawy są takie same. Przede wszystkim osoba z małopłytkowością boryka się z problemami z krzepkością krwi. Krew może tryskać nawet przy małym skaleczeniu, a proces krzepnięcia nie dochodzi do skutku. Do częstych objawów należą także obfite i dosyć systematyczne krwawienia z nosa, krwawienie dziąseł oraz większa skłonność do występowania siniaków i wybroczyn na skórze. Since mogą pojawiać się nawet przy mocniejszym naciśnięciu na skórę. W przypadku kobiet małopłytkowość może objawiać się obfitymi i przedłużającymi się miesiączkami. 

Małopłytkowość: leczenie

Leczenie małopłytkowości uzależnione jest przyczyny zaburzenia. Dlatego inaczej będzie wyglądać ten proces w przypadku małopłytkowości wrodzonej, odmiany immunologicznej czy chorób nowotworowych. Pacjentom często podaje się koncentraty płytkowe, w przypadku krwawienia narządów. Zdarza się, że zaburzenie może być wywołane konkretnymi lekami, w takim przypadku wystarczy odłożyć substancję - produkcja płytek powinna wrócić do normy po 3-6 miesiącach. 

Więcej wartościowych treści znajdziesz na http://biznespolski.com/ sprawdź również portal http://polskienewsy.com/ po więcej porad, inspiracji, artykułów.