Czym są smartwatche?

Najprościej rzecz ujmując inteligentny zegarek, różni się znacznie od jego klasycznej wersji. Zegarek smartwatch po połączeniu ze smartfonem oferuje ogrom przydatnych funkcji. Są one zależne oczywiście od wybranego modelu zegarka, jednak większość z nich to: odbieranie i wykonywanie połączeń, wyświetlanie powiadomień, smsów i wiadomości z portali społecznościowych. Zegarek smart doceniają z pewnością osoby aktywne, gdyż dzięki niemu mogą monitorować funkcje życiowe jak puls, zapisywać i porównywać swoje wyniki sportowe.

Dla kogo przeznaczone są smartwatche?

Należy nadmienić, że smartwatche męskie i smartwatche damskie zyskują swoją pełną funkcjonalność po podłączeniu ze smartfonem. Oba urządzenia nawiązują połączenie za pośrednictwem technologii Bluetooth. Najbardziej wydajnym i energooszczędną wersją jest 4.0 wzwyż, jednak niższe wersje również nie stanowią problemu.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani wyborem smartwatcha to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy będzie on kompatybilny z posiadanym telefonem. Na przykład inteligentne zegarki firmy Apple będą działały optymalnie jedynie ze smartfonami iPhone. Posiadając telefon z systemem Android, musimy zdecydować się na smartwatch męski lub smartwatch damski innej firmy.

Ciekawym rozwiązaniem są smartwatche, które działają o system Tizen. To np. popularne kategorie smartwatche firmy Samsung. Oferują one działanie zarówno, gdy posiadamy system operacyjny Android, jak i iOS, jednak w przypadku połączenia z tym ostatnim, niektóre funkcje mogą nie być dostępne.

Smartwatch – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiele osób przed dokonaniem zakupu zastanawia się, jaki smartwatch wybrać. To bardzo ważne pytanie, gdyż zakup smartwatcha nierzadko wiąże się ze sporym wydatkiem. Chcemy więc, aby miał szereg przydatnych funkcji, a jednocześnie był jak tradycyjny zegarek. Poniżej przedstawimy kryteria, które są pomocne w przypadku, gdy chcemy zakupić zarówno smartwatche męskie, jak i damskie.

Komunikacja

Urządzenia elektroniczne jak smartwatch to swojego rodzaju przedłużenie smartfona. Czasami jednak może go w zupełności zastąpić. Niektóre modele oferują możliwość prowadzenia rozmów z poziomu zegarka. Aby było to możliwe, zegarek musi posiadać możliwość włożenia karty SIM. Większość modeli daje szanse nie tylko na odczytywanie wiadomości, lecz również na ich odpisywanie za pomocą dyktowania.

Wyświetlacz

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru powinien być wyświetlacz. Będzie miał on wypływ nie tylko na wygląd, ale komfort użytkowania zegarka. Większość urządzeń posiada ekrany dotykowy: LCD, OLED, Amoled i Super Amoled, czy E-Ink.

Niezależnie od tego czy wybierzemy damski, czy męski smartwatch optymalnym rozwiązaniem są wyświetlacze LCD oraz OLED/AMOLED. To ekrany wielokolorowe, bardzo dobrze znane z występowania w smartfonach.

Wyświetlacze OLED najczęściej umieszczane są w zegarkach firmy Apple, a AMOLED w smartwatchach firmy Samsung.

Mniej znany ekran E-Ink jest wykonany w technologii elektronicznego papieru, który dobrze znamy np. z czytników e-boków. Charakteryzują się świetną czytelnością, nawet w ostrym słońcu, oraz długim czasie pracy na jednym ładowaniu. Ceną jednak jest monochromatyczność wyświetlacza oraz brak możliwości obsługi zaawansowanych aplikacji.

Najlepszy smartwatch to taki, który idealnie leży na nadgarstku. Większość modeli ma przekątną ekranu 1,2 – 1,5 cala. Mamy spory wybór w tym zakresie, gdyż możemy wybrać dyskretne i kompaktowe modele, lub pokaźne i przykuwające uwagę smartwatche. Trzeba jednak mieć na uwadze, że duże zegarki będą miały większe wyświetlacze, co wiąże się przeważnie z szybszym zużyciem baterii. Jeżeli zależy nam na kompaktowym rozwiązaniu, to propozycją mogą być smartbandy – https://www.neonet.pl/smartwatche-i-zegarki/smartbandy.html.

Czas pracy na baterii

To, jak często będziemy musieli podłączać zegarek do ładowania, jest dosyć istotną kwestią podczas wyboru idealnego zegarka elektronicznego. Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary tego gadżetu baterie mają ograniczoną pojemność. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, jaki akumulator będzie najlepszy. W niektórych modelach mamy do czynienia z różnymi rozdzielczościami ekranu, funkcjami i optymalizacją pracy. Należy jednak wychodzić z założenia, że im większy akumulator, tym lepiej. Optymalnym rozwiązaniem jest co najmniej 200 mAh.

Przy działaniu na podstawowych funkcjach bateria wytrzymuje ok. kilku dni. Jeżeli będziemy z zegarka korzystać niezwykle intensywnie to może zdarzyć się, że gadżet będzie musiał być ładowany codziennie lub co drugi dzień.

Dodatkowe funkcje

Kupując zegarki sportowe, zazwyczaj chcemy, aby miały one jak najbardziej rozbudowaną funkcjonalność. Spośród przydatnych i często bardzo pożądanych dodatkowych funkcji, które posiadają inteligentne zegarki, możemy wymienić: funkcje sportowe, jak licznik kalorii, pulsometr, odtwarzacz muzyki, możliwość płatności zbliżeniowych, zmienny kolor paska, mierzenie ciśnienie krwi, licznik kroków, jakość snu, barometr, GPS, czy sterowanie aparatem. Jeżeli zależy nam na zegarku, z którym nie będziemy musieli się rozstawać na basenie oraz w trudnych warunkach atmosferycznych, to warto wybrać ten, który gwarantuje największą wodoszczelność oraz odporność na uszkodzenia.

Dlaczego warto zdecydować się na smartwatch?

Smart zegarek to niewątpliwie gadżet na miarę XXI wieku, który przypadnie do gustu nie tylko zapalonym amatorom aktywności na świeżym powietrzu, lecz także zwykłym użytkownikom, którzy będą mieli możliwość odczytu wszelkich wiadomości bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni. Ten elektroniczny gadżet, za sprawą swoich wielu funkcji cieszy się ogromną popularnością i nic nie wskazuje na to, aby uległo to zmianie.