Polska zapewnia właściwą ochronę zewnętrznej granicy UE z Białorusią


Podczas wizyty omówiono sytuację na granicy z Białorusią. Premier podkreślił, że pomimo zwiększonej presji migracyjnej, Polska zapewnia właściwą ochronę zewnętrznej granicy UE z Białorusią, za którą odpowiada.

– Mamy pełne wsparcie Komisji Europejskiej i Niemiec, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją, ruchami, które nie zależą od nas. Zbliżyliśmy znacząco nasze stanowiska od sporu, który kilka lat temu był – kontynuował premier. Jak dodał, uznajemy i doceniamy wsparcie UE i partnerów w tej sytuacji. Nie możemy pozwolić na tworzenie nowych szlaków nielegalnej migracji do Europy.

Polsko-niemieckie relacje gospodarcze są bardzo dobre

– Nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre, polskie firmy rosną we współpracy z niemieckimi firmami, i odwrotnie – powiedział premier podczas wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie.

Jak dodał, Polska jest jednym z kluczowych partnerów dla Niemiec. – Jest też coraz więcej wspólnych przedsięwzięć, nie tylko takich, które włączają we współpracę międzynarodową wielkie korporacje, ale także średnie i małe firmy – powiedział premier.

Polska jest zwolennikiem tego, żeby Europa była silna militarnie

Rozmowy dotyczyły też bezpieczeństwa międzynarodowego. – Jestem zwolennikiem tego, żeby Europa była silna militarnie, abyśmy mieli siłę odstraszania – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wydatki na obronność państw UE powinny być wyłączone z procedury nadmiernego deficytu w Unii Europejskiej. – Tylko silna gospodarczo i spójna społecznie Europa jest w stanie być potężnym, globalnym graczem na arenie międzynarodowej – kontynuował.

Premier podczas spotkania z kanclerz Niemiec ponownie przekazał stanowisko polskiego rządu dotyczące realizacji gazociągu Nord Stream 2. Jak wskazał, projekt postrzegany jest nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, ale także przez pryzmat długoterminowego bezpieczeństwa narodowego oraz kosztem bezpieczeństwa naszego regionu, zwłaszcza Ukrainy.