– Dla nas polska wieś jest nie tylko rezerwuarem ogromnych wartości, tradycji, wiary i kultury. To także bardzo nowoczesny sektor gospodarki. To nadzieja na eksport i nasze bezpieczeństwo żywnościowe. Będziemy bronić polskiej wsi – podkreślił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Rząd systematycznie zwiększa nakłady na wsparcie rolnictwa. W projekcie budżetu na przyszły rok zapisanych jest na ten cel ponad 57 mld zł. Na obszary wiejskie będą kierowane również środki z polityki spójności. Dzięki temu więcej pieniędzy ze Wspólnej Polityki Rolnej będzie trafiało do rolników.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd wynegocjował 34,5 mld euro unijnych środków dla polskiej wsi. – To najwyższa kwota naszej obecności w UE – podkreślił premier.

Duże środki kierowane są także na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). Jeszcze w 2014 r. na działania związane z tą chorobą wydatkowano 18,1 mln zł. Tymczasem w 2021 r. na walkę z ASF rząd przeznaczy 195,7 mln zł.

W ramach programu Polski Ład rząd przewiduje wielki program wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich. Wprowadzone zostaną m.in. wyższe dopłaty do paliwa rolniczego oraz ułatwiona będzie rolnikom bezpośrednia sprzedaż ich towarów.