Rozwój walut ma bezpośredni związek z wykorzystaniem nowych technologii. Jest to więc innowacja, której celem jest rozwiązanie problemu, z jakim boryka się współczesny świat. Obecnie świat doświadcza szerokiego zakresu rozwoju technologii cyfrowych. Nagły rozwój kryptowalut, takich jak Bitcoin, jest więc nieunikniony. To dlatego, że świat potrzebuje systemu finansowego, który zaspokoi potrzeby współczesnego społeczeństwa.

Początkowo ludzie podchodzili do technologii finansowych sceptycznie. Jednak technologie te odegrały istotną rolę w usprawnieniu płynności działania systemów ekonomicznych. Poprawiły również stabilność systemów gospodarczych.

Pandemia COVID-19 skłoniła świat do przyspieszenia cyfryzacji tradycyjnych systemów płatniczych. Doprowadziło to również do przyjęcia przełomowych technologii, a jednocześnie przyniosło więcej innowacji szybciej niż większość ludzi się spodziewała. Nowe metody wytwarzania wiedzy, integracja technologii i różne sieci informacyjne spowodowały drastyczne zmiany w branży finansowej.

Przez lata, ludzie traktowali Bitcoin i inne wirtualne waluty z uprzedzeniem. Jednak wszystko się zmieniło, a ludzie kierują się ku platformom takim jak Bitcoin Up aby kupić tę wirtualną walutę. Powodem tego jest fakt, że ta waluta zyskała większą wartość, akceptację i przyjęcie.

Wiele osób miało kontrowersyjny stosunek do tej kryptowaluty. A ogólna nieufność wobec niej jest zrozumiała, ponieważ cyfryzacja branży finansowej była na wczesnym etapie. Jednak COVID-19 radykalnie zmienił sytuację, przyspieszając proces cyfryzacji sektora finansowego.

Więcej niż zamierzenia akademickie

Początkowo Bitcoin i inne waluty cyfrowe, jak również ich zalety, miały tylko akademickie intencje. Ludzie mogli myśleć o tych walutach tylko w oparciu o ich anonimowość, trudność do podrobienia i sieci peer-to-peer. Nawet wtedy tylko nieliczni entuzjaści kryptowalut mogli zrozumieć te korzyści.

Jednak możliwości Bitcoina i technologii blockchain, takie jak zapewnienie zdecentralizowanej i rozproszonej księgi, która pozwala jednostkom na prowadzenie rejestrów i anonimowe transakcje, zyskały znaczne zainteresowanie. Eksperci zaczęli pracować nad cyfrowymi walutami już w latach 90-tych. Jednak to w 2008 roku Satoshi Nakamoto - pseudonim twórcy - przedstawił Bitcoina.

W białej księdze, Satoshi opisał Bitcoin jako elektroniczny, peer-to-peer system pieniężny, który wykorzystuje technologię blockchain do ułatwienia transakcji. Od 2009 roku Bitcoin zyskał na znaczeniu w sektorze płatności i finansów, ponieważ zapewnia unikalne i niewidzialne możliwości, które przyspieszają płatności cyfrowe.

Chociaż wokół Bitcoina pojawiły się kontrowersje dotyczące zmienności, wpływu na środowisko i niestabilności, ta wirtualna waluta pokazała swoją trwałość i wciąż umacnia swoją pozycję jako realna, solidna alternatywa dla tradycyjnych walut.

Zwiększanie kapitalizacji rynkowej

Być może, głównym sukcesem Bitcoina do tej pory jest jego rosnąca kapitalizacja rynkowa. Dziś na świecie Bitcoin wart jest ponad bilion dolarów. Co więcej, większość ludzi postrzega Bitcoina jako najbardziej popularną i niezawodną kryptowalutę.

W okresie od lutego do kwietnia 2021 roku BTC osiągnął wartość 60 000 dolarów. Być może, jest to spowodowane tym, że Tesla kupiła 1,5 Bitcoina. Eksperci przewidują, że kapitalizacja rynku kryptowalutowego osiągnie 1087,7 miliardów dolarów do 2026 roku. Niewątpliwie Bitcoin prawdopodobnie zapoczątkuje wzrost płatności cyfrowych.

Bitcoin zmierza donikąd

Ta kryptowaluta zapewnia zdecentralizowany system płatności, który nie angażuje pośredników. Technologia Blockchain sprawia, że transakcje bitcoinowe są przejrzyste, szybkie i wygodne. Decentralizacja sprawia, że Bitcoin jest bardziej bezpieczną, bezpośrednią metodą płatności peer-to-peer. Co więcej, Bitcoin eliminuje strony trzecie, redukując tym samym koszty i czas transakcji.

Osoby nieubankowione w krajach rozwijających się mogą również korzystać z Bitcoina, ponieważ nie potrzebują kont bankowych, aby otrzymywać i przekazywać fundusze. Dodatkowo, ludzie mogą handlować tą wirtualną walutą dla zysku. Być może, te korzyści wyjaśniają rosnącą akceptację i przyjęcie Bitcoina na całym świecie. Podczas gdy niektóre rządy i firmy wahają się, czy zaakceptować Bitcoina, inne już go przyjęły. I tak jak na początku byli ludzie, którzy krytycznie podchodzili do otrzymywania e-maili, Bitcoin najprawdopodobniej zyska globalną akceptację w przyszłości.