Przemawiając w Wiedniu u boku austriackiego prezydenta Alexandra Van der Bellena, Guterres powiedział dziennikarzom, że ONZ robi wszystko, co w jej mocy, aby ratować życie, ułatwiać ewakuację i pomoc humanitarną. „Ta wojna nie będzie trwać wiecznie” – powiedział Guterres. „Będzie moment, w którym negocjacje pokojowe będą na stole. Nadejdzie moment, w którym mam nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie tego problemu, zgodnie z kartą ONZ i prawem międzynarodowym”.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że siły tego kraju osiągnęły korzyści, wypychając siły rosyjskie z Charkowa, miasta w północno-wschodniej Ukrainie, które było atakowane od czasu rosyjskiej inwazji pod koniec lutego. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ostrożnie przedstawił to, co nazwał „dobrą wiadomością” we wtorkowym przemówieniu, mówiąc, że „okupanci są stopniowo wypierani”.

„Ale chcę też nakłonić wszystkich naszych ludzi… aby nie szerzyli nadmiernych emocji” – powiedział Zełenski. „Nie powinniśmy tworzyć atmosfery nadmiernej presji moralnej, w której oczekuje się zwycięstw co tydzień, a nawet codziennie”. Ukraiński przywódca napisał również na Twitterze swoje uznanie na początku środy do Izby Reprezentantów USA za zatwierdzenie ustawy zezwalającej na prawie 40 miliardów dolarów nowej pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy.

Środek musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Senat USA i obejmuje on 7 miliardów dolarów więcej niż prezydent Joe Biden prosił w zeszłym tygodniu. Biden powiedział, że jego administracja „prawie wyczerpała” swoje dotychczasowe uprawnienia do wysyłania broni i innego sprzętu wojskowego z zapasów Pentagonu. „Dodatkowe środki zawarte w tej ustawie pozwolą nam wysyłać na Ukrainę więcej broni, takiej jak artyleria, pojazdy opancerzone i amunicja”, powiedział sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki w oświadczeniu. „Pomogą nam uzupełnić nasze zapasy i wesprą wojska amerykańskie na terytorium NATO”.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę, że ukraińskim siłom udało się użyć dronów do uderzania w rosyjską obronę powietrzną i zaopatrywania statków, gdy Rosja próbuje wzmocnić garnizon na Wyspie Żmij. Ministerstwo podkreśliło znaczenie tego miejsca, mówiąc, że jeśli Rosja będzie w stanie skonsolidować swoją pozycję za pomocą strategicznych pocisków manewrujących obrony powietrznej i obrony wybrzeża, „mogą zdominować północno-zachodnie Morze Czarne”.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja wystrzeliła siedem pocisków na cele w Odessie, trafiając w centrum handlowe i magazyn, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc pięć kolejnych. Burmistrz Giennadij Truchanow odwiedził magazyn o świcie i powiedział, że „nie ma on nic wspólnego z infrastrukturą wojskową ani obiektami wojskowymi”.

Ukraina twierdziła, że część amunicji wystrzelonej w Odesie pochodzi z czasów sowieckich. Ale ukraiński think tank śledzący wojnę, Centrum Strategii Obronnych, powiedział, że Moskwa użyła przeciwko Odessie precyzyjnej broni: Kinzhal, czyli „Dagger”, hipersonicznych pocisków powietrze-ziemia. Jednak sekretarz prasowy Pentagonu, John Kirby, powiedział dziennikarzom, że nie widział „żadnych dowodów, o których można by mówić w odniesieniu do pocisków hipersonicznych wystrzeliwanych w Odesę”. Kirby dodał, że „nie ma żadnego wpływu na przepływ i transport materiałów na Ukrainę, ani w wyniku strajków w Odessie, ani strajków gdziekolwiek indziej”.

Walki skoncentrowały się na wschodniej i południowej Ukrainie w ostatnich tygodniach po tym, jak Moskwa przyciągnęła wojska z innych części kraju, w tym z obszaru otaczającego stolicę Kijowa w północnej Ukrainie. Jednak Avril Haines, dyrektor amerykańskiego wywiadu narodowego, powiedziała Senackiej Komisji Sił Zbrojnych, że społeczność wywiadowcza ocenia, że prezydent Rosji Władimir Putin nie zadowoli się zdobyciem wschodniej Ukrainy, jeśli tak się stanie. „Oceniamy, że prezydent Putin przygotowuje się do przedłużającego się konfliktu na Ukrainie, podczas którego nadal zamierza osiągnąć cele poza regionem Donbasu” – powiedziała Haines.

„Oceniamy, że strategiczne cele prezydenta Putina prawdopodobnie się nie zmieniły, co sugeruje, że pod koniec marca decyzję o skupieniu sił rosyjskich na Donbasie uważa on za jedynie tymczasową zmianę w odzyskaniu inicjatywy po niepowodzeniu rosyjskiego wojska w zdobyciu Kijowa” – powiedziała. Generał porucznik Scott Berrier, dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego USA, powiedział komisji senackiej, że żadna ze stron nie wygrywa. „Rosjanie nie wygrywają, Ukraińcy nie wygrywają, a my jesteśmy w sytuacji patowej” – powiedział Berrier.