Bitcoin coraz bardziej umacnia swoją pozycję jako niezawodna waluta transakcyjna o zasięgu ogólnoświatowym. Wiele rządów, korporacji, firm i osób prywatnych używa dziś Bitcoin jako środka płatniczego za różne towary i usługi na całym świecie. Chociaż firmy i osoby prywatne mogą samodzielnie przetwarzać płatności Bitcoin za pośrednictwem swoich portfeli, nie wszyscy mają czas i wiedzę, aby przeprowadzać transakcje kryptowalutowe.

W tym miejscu z pomocą przychodzi bramka Bitcoin. Bramka płatności kryptowalutowych to procesor płatności walut wirtualnych. Podobnie jak tradycyjne banki i procesory pieniężne, bramka Bitcoin oferuje więcej alternatyw pozyskiwania, wydawania i przechowywania kryptowalut za opłatą. Głównie usuwa ona wszelkie niepewności i zastrzeżenia, jakie możesz mieć w stosunku do Bitcoin, ułatwiając bezproblemowe transakcje w dogodnym dla Ciebie czasie.

Jak działa bramka płatności Bitcoin?

Bramki płatnicze zasadniczo biorą na siebie postrzegane ryzyko transakcji kryptowalutowych, często wykorzystując swoje portfele do ułatwiania płatności między sprzedającymi i ich klientami. Uznane bramki płatności Bitcoin, takie jak np. Bitcoin Era świadczą również dodatkowe usługi w zakresie zarządzania aktywami wirtualnymi. Niemniej jednak, oto jak działa typowa bramka płatności Bitcoin.

Zakładanie konta

Wszystkie bramki płatności kryptowalutowych wymagają założenia konta na ich platformie w celu uzyskania dostępu do usług. Na swoich stronach internetowych, a nawet w aplikacjach mobilnych, udostępniają wskazówki dotyczące tworzenia konta. Proces ten polega głównie na wypełnieniu formularza online. Podstawowe wymagania obejmują imię i nazwisko, adres oraz dane firmy i konta bankowego.

Przepływ płatności

Proces rozpoczyna się głównie od dokonania przez klienta płatności w Bitcoin podczas realizacji zamówienia. Kwota jest równa wartości rynkowej Bitcoinów w momencie dokonywania transakcji. Ostatecznie dostawca usługi natychmiast wymienia środki na wybraną przez klienta walutę. Zgodnie z zapisami umowy, bramka płatnicza ostatecznie wpłaca pieniądze na wskazane przez Ciebie konto bankowe. Proces ten jest przejrzysty i szybki, ponieważ nie musisz się martwić, że masz do czynienia z kryptowalutami.

Opłaty transakcyjne

Bramki płatności Bitcoin wykorzystują portfele kryptowalutowe do ułatwiania transferów pieniężnych na całym świecie. Dostawca usługi ponosi opłaty pobierane przez podmioty zatwierdzające transakcje w sieci walutowej, jeśli posiada system płatności. Sieć Bitcoin ma tysiące górników, którzy weryfikują i zatwierdzają transakcje w blockchainie.

Górnicy Bitcoin używają zaawansowanego sprzętu obliczeniowego i oprogramowania do zatwierdzania transakcji. Dlatego sieć płaci im za ich usługi określoną kwotę w Bitcoinach. Chociaż bramki płatnicze ponoszą koszty, zazwyczaj przerzucają je na swoich klientów w postaci opłat transakcyjnych.

Jednak opłaty te często różnią się w zależności od platformy, głównie na podstawie wielkości i częstotliwości transakcji. Niemniej jednak Bitcoin gwarantuje w porównaniu z walutami fiat stosunkowo niskie koszty transakcji. 

Jurysdykcja

Bramki płatności kryptowalutowych mogą działać z dowolnego miejsca na świecie, ponieważ transakcje odbywają się wyłącznie na płaszczyźnie internetowej. Podlegają one jednak różnym regulacjom rządowym, które mogą ograniczać ich działalność do określonych krajów, stanów lub regionów. Dlatego przed założeniem konta należy sprawdzić, czy dana bramka Bitcoin posiada licencję na działalność w danym regionie. 

Wybór bramki Bitcoin

Obecnie istnieje kilka bramek płatności kryptowalutowych, które każdy może wykorzystać do przetwarzania płatności Bitcoin. Istnieją jednak określone cechy dobrej bramkii Bitcoin, które należy wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiedniego usługodawcę. Na przykład, powinieneś wybrać renomowaną bramkę z wieloletnim doświadczeniem w branży. Ponadto, idealny dostawca usług jest licencjonowany do oferowania usług płatności Bitcoin w swoim kraju, stanie lub regionie. Istotne jest również, aby rozważyć bramkę kryptowalutową z niższymi opłatami transakcyjnymi. 

Bitcoin jest bez wątpienia najpopularniejszą kryptowalutą, ale wciąż jest to nowa koncepcja z wieloma nieprzewidzianymi zawiłościami. Korzystanie z zaufanej bramki płatności Bitcoin pozwoli Ci uniknąć większości wyzwań i ryzyka związanego z transakcjami kryptowalutowymi.