Z kraju

Mroczne sekrety Bronisława Wildsteina

Ukazała się kolejna książka w której Bronisław Wildstein zdradził sekrety swoje i swoich znajomych. Często tak intymne i tak szokująco szczere, jak te dotyczące matki pisarza, która była morfinistką, miała napady szaleństwa, prześladowała córkę, do tego stopnia, że siostra pisarza usiłowała popełnić samobójstwo i zamknięta została w szpitalu psychiatrycznym.

 

Dziadkowie pisarza byli religijnymi judaistami, Żydami z Tarnowa, którzy posługiwali się na co dzień jidysz. Ojciec pisarza musiał, zdaniem Bronisława Wildsteina, studiować medycynę w Wiedniu bo w Polsce był numerus clausus. Senior Wildstein, według tego co pisze jego syn, był alkoholikiem.

 

W dzieciństwie pisarz porąbał łopatką żywą żabę i fragmenty zmasakrowanego zwierzęcia dał swoim rodzicom, by napawać się ich odrazą. To doświadczenie jest podstawą przeświadczenia pisarza, że w każdym człowieku tkwi zło, potencja do czerpania satysfakcji z cudzego cierpienia.

 

Bronisław Wildstein opisuje bez ładu i składu na kartach „Cieni swoich czasów” swoje dzieciństwo, młodość, burzliwy okres studiów, emigracji i powrotu do Polski po transformacji ustrojowej. W wieku 16 lat pisarz poturbował milicjanta i miał dozór kuratorski. A z żoną pierwszy raz stosunek seksualny pisarz odbył w 1972 roku.

 

Na kartach swojej nowej książki opisuje swoje wcześniejsze książki (dla wielu pisarzy własna twórczość jest niezwykle ciekawym tematem). W swej pracy zaprzecza, by jego powieści były biograficzne, jednocześnie opisuje kto i co było inspiracją dla bohaterów jego twórczości. Na kartach swojego testamentu intelektualnego Bronisław Wildstein snuje również rozważania filozoficzne o życiu, kulturze, filmach, religii (w tym i o gnozie).

 

„Cienie moich czasów” jest trudnym w odbiorze ciągiem skojarzeń autora. Nie ma typowej dla ludzi zachodu struktury linearnej opowieści. Autor z akapitu na akapit przeskakuje z tematu na temat, zabieg zapewne ma służyć temu, żeby praca kwalifikowana była jako literatura, a nie publicystyka. Nie wiadomo też, po co autor epatuje czytelników mrocznymi sekretami czy intymnymi szczegółami z własnego życia.

 

Czytelnik, który zada sobie trud przeczytania podsumowania życia Bronisława Wildsteina w warstwie publicystycznej znajdzie opisy kulisów wydarzeń z dziejów PRL i III RP.

 

Zdaniem Bronisława Wildsteina komunizm wykreował nowe elity, które charakteryzowały się „wykorzenieniem i bezwzględnością”, które nie wykazały się żadnymi „cnotami czy przedsiębiorczością”, „nie funkcjonowały w etosie dobra wspólnego ani racji stanu”. Gardzące Polakami elity, które pozbawione są wszelkiego etosu, i jedyne co odczuwają to to, że wszystko im się należy.

 

Na kartach testamentu ideowego Bronisława Wildsteina czytelnicy znajdą opisy kontestacji w PRL, SKS, KOR, dziennikarzy służących propagandzie PRL, fenomenu teatrów niezależnych i licznych poetów w PRL. A także opisy transformacji ustrojowej, która zapewniła bogactwo postkomunistom, a biedę opozycjonistom, pogardy dla Polaków, jego kolegów opozycjonistów, którzy dzięki transformacji osiągnęli sukces, smutnego los opozycjonistów z PRL w III RP, obecności postkomunistów w mediach III RP.

 

Bronisław Wildstein przybliża też czytelnikom: kulisy zakupu „Rzeczpospolitej”, powstania „Do rzeczy”, „W sieci”, FOZZ i TVN, postkomunistycznej nomenklatury, wspieraniu postkomunistów przez środowisko „Gazety Wyborczej, patologii sądowej niesprawiedliwości w III RP, demoralizacji tajnych współpracowników SB, hucpiarstwa przeciwników lustracji, majdanu na Ukrainie.

 

Pisarz opisuje też kulisty upadku szkolnictwa wyższego, agonii cywilizacji zachodniej, destruktywnej roli liberalizmu, demoralizacji liberalnych elit, upadku intelektualnego „Więzi”, „Znaku”, „Tygodnika Powszechnego”, pism promujących Grossa i zwalczających lustrację, kłamstw „Gazety Wyborczej”, szkodliwości homoseksualizmu dla zdrowia, eksterminacji białych afrykanerów w RPA, wyższości apartheidu nad obecnym terrorem, patologi postkomunizmu, wspólnoty środowiska Adama Michnika z postkomunistami, walki Adama Michnika z lustracją, utopizmu monarchistów i demokratów, kompromitacji PO, katastrofy smoleńskiej, TV Puls, TVP, AWS, pampersów, „Teologii Politycznej”,

 

Żydowskość Adama Michnika i środowiska „Gazety Wyborczej”, zdaniem Bronisława Wildsteina, sprawia, że środowisko to żyje fobiami. Rodzice ludzi z tego środowiska odrzucili żydowskość dla komunizmu, dzieci zaś odrzuciły komunizm i powróciły do żydowskości. Odczuwają rasistowską pogardę dla zwykłych Polaków. Jednak z drugiej strony, zdaniem pisarza, pisanie o odmienności i i żydowskim charakterze środowiska „Gazety Wyborczej” to woda na młyn dla coraz bardziej powszechnego i otwartego – zdaniem Wildsteina – antysemityzmu wśród Polaków. Zdaniem pisarza „środowisko ”Wyborczej” zrobiło więcej dla odrodzenia się antysemityzmu niż wszyscy powojenni endecy”. Nadużywanie przez środowisko „Wyborczej” argumentu antysemityzmu doprowadziło do inflacji tego pojęcia. Opisując Adama Michnika, pisarz przyznaje, że na początku lat dziewięćdziesiątych on i Jarosław Gowin, byli przez Michnika otumanieni.

 

Zdaniem pisarza elity związane z „Gazetą Wyborczą” nie mają zaplecza kulturowego, żyją zabobonami, natomiast ksiądz Józef Tischner był przez „Wyborczą” całkowicie owładnięty.

 

Na kartach pracy Bronisława Wildsteina czytelnicy znajdą opisy opisy takich osób jak Roman Graczyk, prymas Stefan Wyszyński, Adam Szostakiewicz, Wawrzyniec Smoczyński, charyzmatyczny Jacek Kuroń (alkoholik, który przekreślał swoje dokonania z czasów opozycji w PRL swoim zachowaniem w III RP) oraz ksiądz Tadeusz Isakowicz Zalewski.

 

Dla Bronisława Wildsteina pozytywnymi postaciami są: Krzysztof Krauze, Wojciech Albiński, Zbigniew Romaszewski, Zbigniew Wrzodak, Janusz Szpotański, Adam Borowski, Jerzy Grotowski, Jarosław Kaczyński, Jerzy Giedroyć, Gustaw Herling Grudziński, Stanisław Pyjas.

 

Według Bronisława Wildsteina do katalogi postaci negatywnych, które pisarz barwnie opisuje wraz z ich negatywnymi cechami (które za autorem przytaczam), należeli : Agnieszka Holland, „kłamca” Ryszard Kapuściński, Seweryn Blumsztajn, Józef Oleksy, „gardząca Polakami” Olga Lipińska, Jerzy Urban, Tomasz Jastrun, „szerzący antypolską pedagogikę wstydu” Rafał Ziemkiewicz i Paweł Zychowicz, Krzysztof Kozłowski, „szerzący antysemityzm” Stanisław Michalkiewicz, „szerzący spiskowe teorie dziejów” Grzegorz Braun, „ignorujący rzeczywistość” Janusz Korwin Mikke, Władymir Putin, Bartłomiej Sienkiewicz, Paweł Śpiewak, „agent SB” Lesław Maleszka, „prymityw” Piotr Tymochowicz, „infantylny egocentryk i bezideowy megaloman, który porzucił żonę z dzieckiem i się sk[…]wił” Cezary Michalski oraz jego partnerka Agata Bielik, „która podobnie jak Cezary Michalski przeszła transformację z konserwatystki w działaczkę lewicy”, Wiesław Walendziak, Sławomir Sierakowski, Tomasz Sakiewicz, „którego osobiste ambicje zniszczyły TV Republikę”, „przedstawiciel układu” Jan Lityński, „umysłowy prymityw” Andrzej Celiński, Mariusz Walter, Michał Korzec, Lech Karkosza, Lech Wałęsa „scharakteryzowany przez Giedroycia jako pajac”.

 

Z szczególną pogardą pisarza spotkał się Janusz Palikot, który zdaniem pisarza miał sobie kupić miejsce na liście PO. Postać karykaturalna i kiczowata, promowana przez TVN. Człowieczyna, który chciał być znany chociaż nic sobą nie reprezentował, bezideowiec żądny sławy.

 

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

31 komentarzy

31 Komentarzy

 1. necklace jewellery

  8 listopada 2017 at 04:39

  Pair it with coral, rose quartz or red crystal earrings or bracelets for the last word pink
  gold glow.

 2. กำจัดปลวก

  9 listopada 2017 at 16:15

  WOW just what I was searching for. Came here by searching
  for กำจัดปลวก

 3. 39 Mal acabara a voz, presto surgindo. http://www.alfordclan.com/mboard/msg/96487.html

 4. SCCP

  15 listopada 2017 at 17:00

  Great post.

 5. Online BBA Study

  26 listopada 2017 at 02:52

  We are looking for an email database for US people.

 6. you could try these out

  2 grudnia 2017 at 01:54

  Highly descriptive blog, I liked that bit. Will there be a
  part 2?

 7. Lelia

  7 grudnia 2017 at 02:00

  ⅼike yoսr post

 8. Paulo João Pedro

  14 grudnia 2017 at 22:14

 9. Stonington CT real estate

  15 grudnia 2017 at 19:43

  „Awesome blog post. Great.”

 10. Extra resources

  20 grudnia 2017 at 18:47

  sheets hyperlink whilst beating time. All kinds of common games plus they are of numerous genres.

 11. web site

  22 grudnia 2017 at 06:01

  Tem apropriado tempo para fazer planos para o futuro e tem tempo
  para ser feliz. Tenho ler este post e se
  eu pudesse eu desejam sugerir-lhe alguns coisas interessantes ou
  sugestões . Talvez poderia escrever próximos
  artigos referindo-se a este artigo. Eu desejo ler ainda mais coisas nele!

 12. Remedio Natural

  23 grudnia 2017 at 14:53

  La depresión es otra causa de disfunción eréctil.

 13. dental implants austin

  26 grudnia 2017 at 02:03

  „Im grateful for the blog post. Cool.”

 14. www.office.com/setup

  18 stycznia 2018 at 08:02

  Amazing stuff, this one holds something particular in it.

 15. cara menang baccarat

  30 stycznia 2018 at 10:06

  Why users still make use of to read news papers when in this technological globe
  all is presented on net?

 16. click here

  13 lutego 2018 at 09:22

  My name is Chanda and I am studying Modern Languages and Classics and American Politics at
  Drangsnes / Iceland. http://wallcom.ru/user/MickieFort0547/

 17. www.office.com/setup

  15 lutego 2018 at 09:09

  We help in setting up and Installing Microsoft Office on your computer.

 18. www.office.com/setup

  15 lutego 2018 at 09:16

  We help in setting up and Installing Microsoft Office on your computer.

 19. phone case

  11 kwietnia 2018 at 11:30

  I am really grateful to the holder of this web page who has shared this impressive piece of
  writing at at this time.

 20. www.office.com/setup

  7 czerwca 2018 at 11:20

  I just loved your webpage, just wanting to tell you something new about blogging and site building. I’d like to bookmark your site. There are amazingly noteworthy posts. Thank you for sharing your blog.

 21. www.office.com/setup

  28 czerwca 2018 at 10:55

  You actually make it look really easy in your presentation, but I regard it as a true one that you feel unable to understand. It feels very complicated and very expansive for me. I am prefetching your next submission, I will try to keep it!

 22. www.office.com/setup

  4 lipca 2018 at 12:32

  This feature is very beautiful. I thought that I was enjoying watching an article on my blog that I mentioned earlier.

 23. www.office.com/setup

  31 lipca 2018 at 17:40

  I simply want to offer you a huge thumbs
  up for your excellent info you have here on this post.
  I am coming back to your website for more soon
  regards:- http://wwwofficesetup-office.com

 24. www.office.com/setup

  2 października 2018 at 10:49

  I am convinced that your website is convinced that weblog is very new. Probably I am going to bookmark your site. There are certainly impressive stories. Passion for sharing your website with us.

 25. www.office.com/setup

  22 października 2018 at 08:26

  Usually I never comment on blogs but your article is so convincing that I never stop myself to say something about it. Youíre doing a great job Man,Keep it up.Regards

 26. StevAssusa

  20 stycznia 2020 at 07:51

  Online Ed Tratments Viagra Pour Femme Vendu Au Quebec cialis online Get Elocon In Usa Price Online

 27. Abafamnb

  27 marca 2020 at 14:32

  Зараження – дивитися онлайн http://bitly.com/2UnVuh2 – Фильм-катастрофа „Заражение” смотреть онлайн Заражение (2011) смотреть онлайн

 28. Lwfptp b

  30 kwietnia 2020 at 04:05

  Ljnhtp pcykfr Generic viagra cheap

 29. Xfctni sjykjc viagra online order generic cialis

 30. Esthervox

  9 lipca 2020 at 07:17

  Sekziu jlpoll walmart pharmacy Cwmbr

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra